Kreativita prírody sa umelecky prejavila na sibírskej pláži. Objavili sa tam obrovské snehové gule

Vyzerá to ako umelecká inštalácia, alebo ako scéna zo sci-fi filmu, ale tieto biele tvary pokrývajúce pláž v Nyde, na Sibíri, sú v skutočnosti veľké snehové gule. Prírodne sformované gule s rozmermi od piatich do šesťdesiatich centimetrov pokrývajú jedenásť míľ pobrežia a objavili sa doslova cez noc. Výnimočné snehové perly doslova volajú po tom, aby sa s nimi ľudia guľovali.

Na pláži začali vznikať približne pred dvoma týždňami. Na radosť obyvateľov neďalekej dediny, ktorí sú uchvátení tým, čo pre nich príroda pripravila. Nyda sa nachádza v arktickej zóne, preto je pre ňu typické naozaj veľmi chladné počasie. Podobný fenomén sa objavil aj v roku 2014 pri jazere Michigan, takže aj keď sú tieto obrovské snehové gule vzácne, neobjavili sa úplne prvýkrát.

Formujú sa vďaka jedinečnej kombinácii mrazivých teplôt, vetra a vody. Voda naráža na pevninu a tým sa dostáva do styku s mrazom. Pláž je potom pokrytá ľadom, ale prichádza stále nová voda, ktorá doňho naráža. Ľad sa počas dňa nadtopí a poláme, a prílivová voda ho gúľa v piesku, čím sa vytvoria gule, ktoré naberajú viac a viac zmrznutej vody a snehu, ktorý sa na ne lepí. Ich vzniku pomáha aj sneženie a vietor. Viete si predstaviť takúto guľovačku?

Ilustračná foto: Sergey Bychenkov/Arctic and Antarctic Research Institute

Zdroj / Obrovské snehové gule na sibírskej pláži v Nyde: mymodernmet

zk

ZDIEĽAJ NA: