Úžasné objemové výšivky spod šikovných rúk Christiane Paris

Spomínate si ešte na hodiny ručných prác, kde ste sa všemožne snažili vyšiť aspoň svoje meno a oplývali ste nekonečným šťastím, keď sa vám to podarilo? Použitie jednej farby, vyšívanie do materiálu zvaného „panama“ alebo „kanava“. Ak ste sa na toto všetko rozpamätali, pri čítaní nasledujúcich riadkov sa nad vašimi úspechmi už len pousmejete. Na svedomí to bude mať Christiane Paris a jej objemové výšivky.

Ak vám toto meno nič nehovorí, nič to. Ide o dámu z Belgicka, ktorá svojimi výtvormi pozdvihla vyšívanie na celkom iný level. Pri pohľade na obraz vtáka, ktorý vyšila, máte pocit, akoby na vás žmurkal a každú chvíľu plánoval rozprestrieť krídla. Jej diela sú natoľko realistické, až sa vám nechce veriť, že toto dokáže urobiť obyčajný smrteľník. Táto umelkyňa vytvára najmä obrazy zvierat.

Metóda, ktorú táto autorka používa, sa nazýva „objemové vyšívanie“ alebo „stumpwork“. Pri tejto metóde sa okrem rôznofarebných bavlniek, ktoré sú samozrejmosťou, využívajú napr. drôtiky, kúsky plsti alebo molitanu, či korálky. Drôtik sa vytvaruje do požadovaného tvaru (napr. lístky, konáriky), a následne sa obšije farebnou bavlnkou. Ak chceme vytvoriť tvar, ktorý ma objem (napr. trup zvierat), použijeme na to kúsky plsti alebo molitanu, ktoré prichytíme k látke a obšijeme. Pomocou korálok vieme vytvoriť rovnomerné oblé tvary (základ kvetov, ovocie a pod.), ktoré takisto obšívame ľubovoľnou farbou.

Ak sa chcete do „stumpworku“ pustiť, vyžaduje si to istú dávku zručnosti, trpezlivosti a pravdepodobne aj štipku talentu. V prípade, že nepatríte do spolku šikovných rúk, nič to. Nič vám nebráni v tom, aby ste tieto krásne diela v pokoji obdivovali.

Obdivuhodné objemové výšivky

Zdroj a foto / Objemové výšivky spod rúk Christiane Paris © griotteetcaramel

ZDIEĽAJ NA: