Netradičné Vianoce: Ako ich obzvláštniť a urobiť rodine radosť?

Foto: pexels

Patríte medzi ľudí, ktorí majú radi zmenu, sú otvorení novým zvykom a tradíciám? Alebo ste cestovateľ telom i celou svojou dušou a Vaším mottom je, že ak sa opäť nevydáte na cestu do cudziny, urobíte si kúsok cudziny doma? Inšpirujte sa naším článkom a urobte si americké Vianoce priamo u Vás doma. Aj napriek tomu, ak ste verný slovenským klasickým Vianociam a tradíciám, dajte tomuto článku šancu, nájdete v ňom malé inšpirácie, ktorými si svoje slovenské Vianoce trošku obohatíte a stále budú tie pravé slovenské.

1. Varenie a pečenie

Američania sú veľkí maškrtníci a bez sladkého by si Vianoce asi ťažko predstavili. Ak by ste chceli slovenské medovníčky obohatiť o americké sladké dobroty, tak sa vrhnite do pečenia klasických amerických koláčov nazývaných „pies“ a rozvoňajte celý dom čerstvými cookies. Pies predstavujú okrúhle koláče naplnené šťavnatou plnkou. Najobľúbenejší je Apple pie a teda jablkový koláč, ktorý sa podáva s vanilkovou zmrzlinou. Cesto je podobné maslovému cestu. Plnka, ktorá pozostáva z nakrájaných jabĺk a osladenej škorice je naozaj šťavnatá a sladká. Cookies patria rovnako k americkej kuchyni ako aj ku americkým Vianociam. Ak si ich pripravíte, určite malé ratolesti potešíte. Nesmieme zabudnúť ani na bielo červené cukríky a lízanky, ktoré slúžia ako dekorácia. A verte alebo  nie, ich príchuť je ostro mentolová.

Hlavné americké jedlo podávané počas večere je samozrejme obrovský pečený moriak. Trúfli by ste si na jeho prípravu? Slovenským zvykom sú pečené/smažené ryby a poprípade rezne, no moriaka na slovenskom stole asi nenájdete. Predpokladáme, že asi ani Vy sa do toho nebudete púšťať. Jedine ak by k Vám naozaj mierila rodina či priatelia z USA. V tom prípade počkajte na ich príchod a pečenú morku pripravte s nimi, nech je všetko tak, ako má byť.

2. Vianočné dekorácie a koledy

Aj v USA sa spievajú koledy nielen doma, ale radostnú zvesť oznamujú aj koledníci. Koledníci navštívia okolité domy či rodinu. Sú krásne poobliekaní a spievajú malí či veľkí. Tie najznámejšie koledy poznáme aj my slováci, keďže ich v predvianočnom období zvyknú hrávať v obchodných centrách či rádiách.

Dekorácie v USA majú svoj osobitý zmysel. V Americkom dome nechýba nielen bohato zdobený vianočný stromček, ale priam celý dom. V USA preferujú živé obrovské stromčeky, ktoré sa len tak-tak zmestia do obývacej miestnosti, pričom výzdoba musí byť veľkolepá. Kedysi u nás nebolo zvykom zdobiť celý dom, stačil vianočný stromček a pár vetvičiek či dekorácii do okien. Avšak za posledné roky, keď prechádzate okolo slovenských domov, máte niekedy pocit akoby sa susedia začali pretekať o to, kto má krajšiu dekoráciu, všakže? Žeby si ten zvyk zobrali z USA?

3. Vianočné látkové čižmičky nad krbom

Ďalším  krásnym americkým vianočným zvykom sú vianočné čižmičky ušité z látky a zavesené nad krbom. Keďže v USA nosí darčeky Santa Claus a chodí cez komín, je potrebné tieto čižmičky mať zavesené priamo nad krbom, aby dotyčný dostal darčeky. Zatiaľ čo deti silno veria, že Santa naozaj existuje, dospelí túto tradíciu dodržiavajú nakoľko je naozaj milá a čižmičky sú krásnou dekoráciou. V súčasnosti hlavne slovenské novostavby sa môžu pochváliť aj krbmi. Zavesili by ste si tieto čižmičky aj Vy nad svoj krb?

4. Imelo

Obyčajná zelená rastlinka, a predsa vytvorí vianočnú atmosféru plnú lásky. Stačí ak imelo zavesíte nad dvere či nad prechody do miestností. Osoby stojace pod imelom by sa mali pobozkať. Posledné roky je imelo obľúbené aj na slovenských trhoch a množstvo slovenských rodín si ich donáša domov ako pekné dekoráciu. Takže tento zvyk sa pomaly udomácňuje aj u nás.

Cestovanie do USA

Zachcelo sa Vám do Spojených štátov Amerických a zažiť napr. Vianoce za veľkou mlákou? Nikdy to nebolo jednoduchšie ako teraz. Na internete určite narážate na množstvo akciových ponúk na letenky, kde finálnou destináciou je NYC, Washington, Miami či Los Angeles. Pri troške snahy sa Vám podarí nájsť aj ubytovanie za výhodnú cenu a okrem toho, najlepšie na tom je, že na cestovanie do USA už nepotrebujete víza. Ak účelom Vašej cesty je poznávanie, cestovanie a Váš pobyt je kratší ako 90 dní, už nemusíte žiadať o turistické víza a uchádzať sa o ne na americkom veľvyslanectve. Stačí si len zabezpečiť cestovnú autorizáciu ESTA. Táto autorizácia sa získa jednoducho. Online vyplníte formulár a už len čakáte na potvrdenie. Rýchle všakže? Toto cestovné povolenie je častokrát nazývané aj ESTA viza, ale nenechajte sa zmiasť, o víza naozaj nejde. Je to povolenie, ktoré Vám umožní vstúpiť na palubu lietadla smerujúceho do USA. Po prílete Vás čaká ešte malí rozhovor s imigračným úradníkom, a potom si môžete užívať americký sen naplno. Prajeme krásne Vianoce a možno aj šťastnú cestu!

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov