Návod, ako si vyrobiť krásnu keramickú misku so vzorom. Jej výrobu zvládnu aj deti!

Vyrobiť si vlastnoručne praktického a krásneho pomocníka nie je nikdy na škodu. Emma z blogu gatheringbeauty vám ukáže vytvoriť jednoduché mištičky zo samoschnúcej hmoty. Hodia sa najmä do predsiene na odkladanie kľúčov alebo drobných mincí a tiež na nočný stolík, ako maličký stojan na prstienky a náušnice. Ocenia ich všetky romantické duše, preto vyrobte rovno viac kusov aj pre svojich známych.

Pripravte si:

 • hmotu schnúcu na vzduchu – môže to byť polymérová hmota alebo hmota podobná hline,
 • pečiatky,
 • pečiatkovaciu podušku,
 • malé misky,
 • valček na cesto,
 • nôž,
 • brúsny papier,
 • voliteľné: štetec a lak.

Návod ako postupovať

 1. Hmotu spracujte rukami, aby zmäkla a rozvaľkajte ju.
 2. Na pečiatky naneste farbu a opečiatkujte nimi hmotu. Trochu viac pritlačte, aby ste zároveň vytvorili pekný reliéf. Keď je opečiatkovaná väčšina hmoty, vezmite si misku a priložte ju hore dnom na hmotu. Nožom opatrne vyrežte kruh.
 3. Hotový kruh preložte do misky. Dávajte si pozor, aby sa vám nepretrhol. V miske ho jemne zatlačte až na dno, aby ste vytvarovali mištičku. Nechajte ju schnúť 24 hodín.
 4. Po zaschnutí vnútornej strany opatrne misku vyberte. Pravdepodobne bude mokrá na miestach, kde sa dotýkala misky, v ktorej bola uložená. Položte ju teda hore dnom a nechajte schnúť ďalších 24 hodín.
 5. Okraje suchej misky obrúste brúsnym papierom. Ak chcete, môžete misku zalakovať a po zaschnutí hneď začať používať.

Extra tipy:

 1. Okraj misky môžete natrieť zlatou farbou, čím získa zaujímavý elegantný nádych.
 2. Ak nemáte doma pečiatky a nechcete do nich investovať, použite napríklad čipku alebo brúsené poháre, ktoré majú mnoho výstupkov a pekne sa odtlačia do hmoty. Po zaschnutí stačí misku nafarbiť vodovými alebo akrylovými farbami a potom utrieť čistou vlhkou handričkou – farba tak ostane iba v odtlačených miestach a získate krásny vzor.
 3. Pri príprave hmoty a pečiatkovaní myslite vo veľkom a vyrobte si rovno niekoľko misiek rôznych veľkostí.

Zdroj / Keramické misky so vzorom: gatheringbeauty

ZDIEĽAJ NA: