Lampión šťastia vám splní najtajnejšie priania! Pomocou tohto návodu, si ho dokážete vyrobiť vlastnými rukami

Vypúšťanie lampiónov šťastia sa stalo milou tradíciou v rôznych krajinách. Pohľad na tisíce svetielok letiacich k nebu je čarovný, ale čoraz viac in sa stáva aj súkromné vypúšťanie lampiónov počas narodenín, svadieb, krstín či stužkových slávností – teda vždy, keď sa začína nová etapa života, do ktorej si želáme splnenie svojich snov. O čo krajšie budú lampióny, do ktorých si môžete napísať vlastné želania a vyrobiť si ich doma? Ako na to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Na lampión šťastia si pripravte:

 • 8 listov hodvábneho alebo krepového papiera,
 • nehorľavý sprej (ochráni lampión pred vznietením),
 • ohybné drevo alebo drevenú obruč (zoženiete ho v modelárskych alebo výtvarných potrebách),
 • disperzné lepidlo,
 • priehľadnú lepiacu pásku,
 • drôt,
 • kúsok bavlnenej látky, napríklad zo starého oblečenia,
 • malé narodeninové sviečky,
 • nožnice,
 • pravítko,
 • nôž,
 • ceruzu,
 • miesto na zavesenie papierov, keď budú schnúť – teda ideálne šnúru na bielizeň,
 • kliešte na drôt,
 • kartóny ako podložku pri sprejovaní.

Návod ako postupovať

 1. Najskôr vyrobte nehorľavý papier. Papier zaveste na šnúru a nastriekajte ho z oboch strán. Potrebný sprej zoženiete v hobby predajniach, železiarstve alebo na internete.
 2. Keď papier dôkladne vyschol, začnite vytvárať jeho telo, ktoré pozostáva zo štyroch stien. Zlepte dva kusy hodvábneho papiera tak, aby bola výsledná veľkosť približne 90 x 65 cm. Najskôr vystrite na stôl jeden kus papiera, na jeho okraj naneste lepidlo a prichyťte oň druhý kus papiera. Môžete použiť rovnaké farby, alebo dve rôzne farby. V prípade, že pracujete s krepovým papierom, nemusíte ho zbytočne zlepovať, iba si vystrihnite kus potrebnej veľkosti. Skôr ako budete pracovať ďalej, nechajte lepidlo dôkladne zaschnúť.
 3. Po zaschnutí z jednotlivých kusov papiera vystrihnite štyri steny podľa šablóny, ktorú si vyrobíte z tvrdého papiera alebo zo starého plagátu, ktorý je dostatočne veľký. Postupujte podľa obrázku, na ktorom sú rozmery uvedené v palcoch a zaokrúhlene v centimetroch: 15 cm spodná časť lampiónu, 30 cm priemer, 90 cm výška lampiónu. Postupujte nasledovne: zlepený kus hodvábneho papiera preložte na polovicu. Na miesto, kde je zložený, priložte najdlhšiu (90 cm) rovnú stranu šablóny. Potom šablónu obkreslite ceruzou, stenu vystrihnite a rozložte. Takto postupujte pri všetkých štyroch stenách.
 4. Nasleduje zlepenie jednotlivých stien. Použite lepidlo, ktoré sa dobre rozotiera, lebo hodvábny i krepový papier sa ľahko trhá (určite sa vyhnite lepidlám v tyčinkách). Pamätajte na to, že rovná strana je spodok lampióna a má ostať nezalepená, špička tvorí vrch. Aby sa vám dobre postupovalo, postupujte presne podľa nasledujúcich obrázkov.
 5. Budete potrebovať kus balzového dreva, ostrý nôž a pravítko. Kým lampión šťastia schne, vytvorte si obruč. Najprv odrežte dva 60 cm dlhé kúsky dreva a na koncoch ich zlepte k sebe.
 6. Pomocou drôtu vytvorte v strede drevenej obruče kríž.
 7. Hotový lampión prilepte na drevenú obruč. Musí byť prilepený pevne a na všetkých miestach. Keď dôkladne zaschne, pokračujte ďalej.
 8. Zdroj ohňa lampiónu musí byť ľahký a dostatočne horľavý. Odstrihnite krátky prúžok bavlnenej látky a vytvorte na ňom uzol. Ten potom zakvapkajte voskom z narodeninových sviečok – pokojne použite aj viac kusov sviečok. Aby ste využili sviečku úplne celú, môžete ju chytiť do kliešťov. Látku položte na nehorľavý materiál.
 9. Hotovú látku pripevnite uzlíkom alebo drôtom k lampiónu.
 10. Ostáva tá najkrajšia úloha – vypustiť lampión! Najlepšie je zapaľovať ho vo dvojici, pričom jeden človek lampión drží a druhý zapaľuje látku. Keď sa naplní teplým vzduchom, pocítite v rukách jeho stúpanie a môžete ho pustiť. Krása, čo poviete?Zdroj / Návod na lampión šťastia: ehow

ZDIEĽAJ NA: