5 spôsobov na použitie jogurtu, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

Jogurt vždycky bol a stále je veľmi obľúbeným a výživným jedlom. Mnoho ľudí ním začína alebo končí deň. Jogurt s ovocím, ovsenými vločkami či medom dodá dostatok sily a energie a je preň tak skvelým začiatkom. Je to tiež skvelý dezert po obede… či vlastne kedykoľvek počas dňa. Jogurt má však omnoho viac využití a hoci nie sú tak populárne ako ho jednoducho zjesť, sú ohromne praktické a istotne si niektorú verziu obľúbite!

ako vyuzit jogurt 2
Foto © Lizzie Munro pre tastingtable

1. Jogurt zjemňuje mäso.

Napríklad jahňacinu. Takéto mäso zvykne bývať tvrdé, no jogurtová marináda mu dokáže úžasne zjemniť a dodať lahodnú chuť. Najlepšie je použiť polotučný ale môže byť aj plnotučný jogurt, kde nie sú pridané žiadne zbytočné látky, ktoré zvyčajne nahrádzajú tuk.

2. Je tiež skvelý na popáleniny.

Pri popálení väčšina z nás uteká do kúpelne pod vodu či siahame po niečom ľadovom, aby sa popálené miesto upokojilo. Málokto však vie, že pomáha aj jogurt! Stačí ním popáleninu potrieť, nechať účinkovať približne desať minút a potom zmyť. Určite stojí za vyskúšanie!

3. Kvasí zeleninu

V jogurte sa prirodzene vyskytuje „lactobacillus“, baktérie, ktoré produkujú kyselinu mliečnu. Nachádzajú sa aj na povrchu surovej zeleniny. Akúkoľvek zeleninu môžeme uchovať tak, že ju naložíme do čistej, vzduchotesnej  nádoby, posypeme nejodizovanou soľou a zalejeme destilovanou vodou. Pre začatie kvasenia pridáme srvátku (to vodové, čo vidíme väčšinou na povrchu jogurtov. Najlepšie použiť plnotučný alebo polotučný jogurt.)

4. Výroba syra

Z jogurtu vyrobíme skvelý smotanový syr (cream cheese)! Stačí, ak plnotučný jogurt nalejeme do sita, pod ktoré dáme nejakú látku alebo plátno. Umiestnime nad misu a necháme v chladničke jogurt odtekať cez noc, pokým nie je jeho konzistencia taká, aká nám vyhovuje.

5. Zjemňuje ruky

Väčšinou na zvláčnenie a hydratovanie rúk používame rôzne krémy, ktoré obsahujú kyselinu mliečnu. Samozrejme, túto obsahuje aj jogurt, a tak je skvelým a finančne nenáročným hydratačným produktom! Aplikujeme rovnako ako bežné krémy a jogurt zaručene svoje výsledky prejaví.

Zdroj / Nápady na použitie jogurtu © tastingtable

ZDIEĽAJ NA: