Nápady a návody na farebné šperky vyrobené z farbičiek, nielen pre malé dámy

Šperky vyrobené z farbičiek sa skvelo hodia deťom, ale i veselým učiteľkám, šikovným žiakom a vlastne každému, v kom ostala štipka detskej hravosti a radosť z tvorenia vlastnými rukami. Prácu s pílkou a vŕtačkou musí samozrejme urobiť dospelá osoba, ale pri navliekaní nechajte deti, nech sa vyšantia.

Na farbičkové šperky budete potrebovať:

 • farebné pastelky,
 • lupienkovú pílku,
 • brúsny papier,
 • vŕtačku s najmenším nadstavcom,
 • nilon alebo voskovanú šnúrku na náhrdelník,
 • puzety na náušnice,
 • lepidlo a brošňový mostík na brošňu.

Náhrdelník

 1. Základ budú tvoriť korálky, ktoré si vyrobíte tak, že pílkou rozrežete farbičky na menšie kúsky (približne 0,8 cm dlhé). Režte pomaly, predídete tak olupovaniu farby z vonkajšej strany farbičky.
 2. Z oboch strán ich prebrúste brúsnym papierom. Jednoduchšie je pripevniť papier o stôl a pošúchať po ňom korálky z oboch strán.
 3. Pomocou vŕtačky prevŕtajte dierku, postupujte veľmi pomaly a opatrne. Korálky položte pri vŕtaní na stôl bočnou hranou. Nezabudnite na drevenú podložku, ktorá ochráni váš stôl.
 4. Hotové korálky navlečte na voskovanú šnúrku a máte hotovo!

Inšpirácie


Náhrdelník so špicatými farbičkami

 1. Najskôr si ostrúhajte niekoľko farbičiek.
 2. Odrežte približne 4 cm dlhé kúsky.
 3. Ďalej postupujte rovnako ako pri predošlom náhrdelníku. Túto verziu neodporúčame deťom, keďže obsahuje ostré časti.

Náušnice

 1. Vezmite si dve korálky, ktoré ste si vyrobili pri prvom náhrdelníku – môžu byť rovnakej farby, ale i nekonvenčné rôznofarebné.
 2. Na zadnú stranu korálky naneste kvapku lepidla (napríklad sekundového) a pritlačte na ňu puzetu – náušnicový komponent na výrobu tzv. napichovačiek.
 3. Po dôkladnom zaschnutí sú náušnice pripravené na nosenie.

Brošňa

 1. Opäť budete potrebovať farbičkové korálky, ktoré ste si vyrobili podľa návod na náhrdelník. Môžete z nich vyskladať jednoduchý viacfarebný šesťuholník, ale i iné tvary. Vyskúšajte si ich na podložke a keď ste s dizajnom spokojní, začnite lepiť.
 2. Dôležité je, aby bola brošňa pri práci položená na rovnom povrchu, aby ste na zadnú stranu mohli prilepiť brošňový mostík – zapínanie. Lepte jednu korálku k druhej, kým nedosiahnete želaný tvar. Na spoje používajte len malé množstvo lepidla.
 3. Po dôkladnom zaschnutí brošňu obráťte, použite niekoľko kvapiek lepidla a prilepte brošňový mostík – a vaša nová ozdoba na sako či bundu je hotová.

Zdroj / Farbičkové šperky: designmom

zk

ZDIEĽAJ NA: