Viete kde sa nachádzajú najšpinavšie miesta v domácnosti? Poradíme aj ako sa ich zbaviť!

Sú miesta, ktorým nevenujeme tak veľkú pozornosť pri upratovaní našej domácnosti, aká by bola potrebná. V týchto prípadoch nejde o estetický problém, táto špina ktorá je usadená tak, že ju často krát nevidíme môže byť nebezpečná, keďže obsahuje škodlivé plesne a baktérie.

Vodovodné kohútiky

Kohútiky, ktorých súčasťou je perlátor vody je vhodné približne každé dva mesiace rozobrať, vložiť na 15 minút do octu a všetky súčasti jemne očistiť malou nepotrebnou zubnou kefkou.

Úchytky, madlá, kľučky a vypínače

Množstvo mikróbov sa drží na miestach, ktoré pri upratovaní ľahko prehliadneme, no dennodenne sa ich dotýkame. Sú to madlá, úchytky na chladničke, kuchynskej linke, vypínače a splachovače wc. Očistíme ich bežným čistiacim prostriedkom, ktorý si nanesieme na handričku z mikrovlákna.

Horná plocha kuchynských liniek

Povedzme si pravdu, kam nevidíme a je to aj ťažšie prístupné, tomu pravidelnú pozornosť nevenujeme.  No niekedy sa treba zaprieť, vyliezť na rebrík a jednoducho ten nepríjemný mastný prach zlikvidovať najlepšie odmasťovacím prostriedkom v kombinácii s horúcou vodou. A samozrejme, keď budeme hornú plochu liniek čistiť pravidelne, predídeme tak nánosom prachu a nečistôt.

Vaňa

Na dezinfekciu vane úplne postačí peroxid vodíka v spreji, žiadne prípravky ktoré obsahujú chlór a agresívne chemikálie nepotrebujeme. Najhoršie sú vane s vírivkou, keďže v rúrkach po kúpaní zostáva voda, v ktorej sa môžu ukladať plesne a baktérie, a následne sa dostať do vody, v ktorej sa kúpeme. Ideálne je po každom použití vaňu osušiť a pravidelne ju dezinfikovať.

Vnútro chladničky

Horúca voda a trochu jari nám pomôžu vyčistiť prostredie, ktoré tam vytvárajú zvyšky potravín i obchytané a umastené fľaštičky. Nakoľko tam uskladňujeme potraviny, nie je vhodné používať  silné čistiace prostriedky.

Kuchynský drez

Tejto časti domácnosti je potrebné venovať svoju pozornosť denne. V dreze sa nachádzajú malé čiastočky jedla, ktoré sú nepretržite vo vlhkom prostredí, a to je rajom pre baktérie, preto ho umývame denne a dezinfikujeme ho raz, dva krát týždenne.

Steny okolo WC

Ak by ste sa na steny okolo wc pozreli UV svetlom, asi by ste boli veľmi prekvapení a chceli by ste ho vykachličkovať nanovo. To by však bolo časovo aj finančne náročné, jednoduchším riešením sú čistiace prostriedky s obsahom enzýmov, ktoré rozpustia organickú hmotu, tie necháme pár minút pôsobiť a zotrieme handričkou

Diaľkové ovládače

Toto sú verní spoločníci každého obyvateľa domácnosti, no málokto si uvedomuje, že sa ich dotýkame rukami znečistenými čímkoľvek, zdraví, chorí, pri jedení pochutín a iných lahôdok. Čistenie vatou namočenou v alkohole je správna voľba.

Vnútro pohára na zubné kefky

Ak máte kúpeľňu spojenú s toaletou, tak sa vám do nádob ktoré slúžia na uloženie zubných kefiek môžu pri splachovaní dostať čiastočky fekálií. Ideálne je nádobku raz za čas umyť v umývačke, ak to nie je možné, tak ju vydezinfikujeme.

Drevené dosky na krájanie

V domácnosti sa používajú na krájanie rôznych druhov potravín – od zeleniny, cez syry až po mäso. Práve preto sú kuchynské dosky veľmi dobrou živnou pôdou pre baktérie. Na zbavenie sa nečistôt je dobré použiť citrónovú šťavu, ocot alebo soľ. A je dobré používať dosky z tvrdého dreva.

Zdroj / Najšpinavšie miesta v domácnosti: Better Homes and Gardens

ZDIEĽAJ NA: