Nahliadnite do najkrajšej knižnice na Slovensku, ktorá vyzerá ako z rozprávky a ukrýva v sebe viacero tajomstiev a zaujímavú históriu

Atmosféra ako v čarodejníckej škole, tajomné zákutia a vzduch nasiaknutý vôňou drevených políc a papiera – práve to vystihuje jednu z najkrajších knižníc na svete. Možno vás prekvapí, že ju nájdete učupenú v nenápadnej dedinke Oponice v okrese Topoľčany. Zaujímavá je nielen svojim zariadením a krásnymi obrazmi, ale predovšetkým svojim obsahom. Je v nej 8,222 kníh písaných v dvanástich jazykoch a nájdete medzi nimi aj knihy o bosoráctve či čiernej mágii. Práve tie sa radia medzi výnimočné zväzky, pretože často boli pálené a inak ničené.

Knižnicu založil v roku 1774 gróf Anton Juraj Aponi vo Viedni. Sám bol vášnivý čitateľ a knihy vykupoval z pozostalostí, zrušených kláštorov, ale aj na medzinárodných veľtrhoch. Usporadúvanie a katalogizáciu mal na starosti jeho profesor taliančiny, Augustín Michelazzi.

Po smrti grófa sa o knižnicu staral jeho syn Anton Aponi, ktorý ju preniesol do Bratislavy. Na Kozej ulici postavili dvojposchodový palác, ktorý slúžil ako verejná knižnica. Záujem o knihy tu však nebol veľmi veľký a hlavne zo strany mesta nedostával očakávané množstvo financií na jej chod. Preto ju ku sklonku svojho života premiestnil do kaštieľa v Oponiciach, kde stojí doteraz. Stala sa jeho útočiskom a miestom, kde písal svoje pamäte. Je vybavená francúzskym nábytkom a dodnes nesie názov Aponiovská knižnica.

Medzi najväčšie lákadlá patria diela Goetheho, Kanta, Komenského, Jána Jesenia, mnohých pápežov a koncilov, Giordana Bruna alebo Isaaca Newtona. Jej súčasťou je aj Zayovská knižnica so šiestimi tisícmi zväzkov. Tieto skvosty sú zachované napriek tomu, že mnoho významných diel bolo predaných na aukciách vo Viedni, Londýne či v Prahe. Kaštieľ sa istú chvíľu používal iba ako sklad, no dnes slúži aj ako hotel. Ľudia Aponiovskú knižnicu navštevujú aj kvôli interiérovému dizajnu, ktorý pripomína kulisy kníh a filmov o Harry Potterovi, alebo iných magických rozprávok.

Aponiovská knižnica v Oponiciach

Zdroj / Aponiovská knižnica – najkrajšia knižnica na Slovensku: snk.sk

ZDIEĽAJ NA: