Najčastejšie dôvody, ktoré vám bránia v plynulej angličtine

Neschopnosť komunikovať medzi sebou je najväčším problémom ľudstva. Ak sa táto forma uskutočňuje na medzinárodnej úrovni, problém naberá na svojej intenzite.  Aj napriek tomu, že sme sa na škole učili cudzí jazyk, veľa príležitostí na aplikáciu našich vedomostí do praxe asi nie je. 

Deje sa to z rôznych dôvodov. Niekto sa vyhýba výslovnosti, niekto nevie, ako zostavovať vety a iný neustále zabúda na správne slová. V tomto článku sme zhromaždil niekoľko najčastejších dôvodov, ktoré ľuďom bránia v používaní angličtiny v živote a jej rozprávaní.

Malá slovná zásoba

Aby sme mohli niečo povedať, potrebujeme poznať správne slová, pretože z nich sa vytvárajú vety. Ak si nepamätáme základné frázy, zmysluplná komunikácia je snom budúcnosti.

Tieto dva problémy možno rozlíšiť:

  1. Človek si nepamätá anglické slová Mnoho ľudí pripisuje tento problém zlej pamäti. Koniec koncov, po naučení sa 50 nových slov si môžeme pamätať maximálne na 5-10.
  2. Človek rozumie slovám aj ich vie čítať, ale nemôže a nedokáže ich používať vo svojom prejave Oba tieto problémy vznikajú v dôsledku skutočnosti, že človek sa tieto slová neučí správne.

Tip: Ak si chcete zapamätať slovo a naučiť sa ho používať v reči, naučte sa slová v nasledujúcich 2 krokoch.

Krok 1: Pozrite si význam a preklad slova.

Krok 2: Týmto slovom napíšte slovne 5 až 10 viet a na druhý deň si to zopakujte!

Nevhodné prostredie na učenie

Jazykové kurzy sú na učenie a osvojenie si cudzej reči dobré. Vyberajte si ale tie v zahraničí! Ocitnete sa v prostredí, ktoré na komunikáciu používa iba ten, ktorý jazyk a vy tak máte šancu jednotlivé slová, frázy a vety aplikovať do praxe! Absolvovanie jazykových kurzov je jednou z najlepších možností, ako si v priebehu niekoľkých dní osvojiť základy a pokračovať s učením ďalej.

Nepochopenie anglickej reči

Ak nerozumiete svojmu partnerovi, úplná komunikácia sa nemôže uskutočniť. Veľmi často sa hanbíme začať dialóg s cudzincom iba preto, lebo sa bojíme, že mu nerozumieme. Takmer každý študent angličtiny čelil tomuto problému: počúvate hovorcu, rozpoznávate jednotlivé slová, ale nemôžete úplne porozumieť tomu, o čom diskutuje.

Problém je v tom, že nemáte schopnosť rýchlo rozpoznať reč a nemôžete ju potom ani vnímať. Pozreli ste si niekedy film bez titulkov? Všetci herci tu hovoria plynule a veľkou rýchlosťou.

Rovnakým spôsobom ľudia hovoria v reálnom živote. Ich reči nemôžete pochopiť, pretože nie ste zvyknutí na taký plynulý zvuk. Vzhľadom na vysokú rýchlosť reči sa zdá, že všetky slová vo vete sa zlúčia. Nemôžete rozoznať (počuť) jednotlivé slová, ktoré tvoria vetu, takže nerozumiete významu toho, čo bolo povedané.

Tip: Aby ste sa naučili rozpoznávať reč podľa ucha, musíte na to trénovať. Najlepšie je začať s menšími úlohami (zvukový súbor na konkrétnu tému), potom môžete ísť do televíznych relácií a filmov. Keď už budete na tom lepšie a odvážnejší, objednajte si jazykový pobyt na Malte!

Zlá výslovnosť

Aj tá môže byť dôvodom toho, prečo vám moderné hodinky na ruke ukazujú, že je čas na to, aby ste so sebou a svojou cudzojazyčnou výslovnosťou začali niečo robiť!

Veľa ľudí je v rozpakoch, keď má hovoriť anglicky a snaží sa tomu vyhnúť. Ak si osoba nie je istá  svojou výslovnosťou, obáva sa vysloviť slová a frázy. Napokon môže slovo vysloviť nesprávne a partner mu nerozumie.

Tip: Najlepšie je, samozrejme, používať správnu výslovnosť od samého začiatku. No aj keď je výslovnosť nesprávna, dá sa vylepšiť. Postupujte takto:

  1. Precvičujte správne vyslovovanie zvukov

Najlepšie je trénovať výslovnosť zložitých zvukov s učiteľom. Ukáže a povie vám, ako zložiť pery, jazyk, aby ste získali správny zvuk. Ak takúto príležitosť nemáte, nájdete si videonávody o výslovnosti jednotlivých zvukov na internete.

  1. Nezabudnite na správnu výslovnosť anglických slov

Je veľmi dôležité pamätať na správnu výslovnosť slov. Ak pracujete s učiteľom, zopakujte slová za ním. Ak poviete niečo zlé, opraví vás.

Ak študujete nezávisle, použite online slovník, ktorý prekladá jednotlivé slová aj v zvukovej forme. Vypočujte si slovo a opakujte, až kým sa vám nepodarí čo najviac priblížiť originálu.

  1. Vety vyslovujte plynulo

Pracujte nielen na správnej výslovnosti každého slova vo vete, ale aj na plynulosti. Aby ste to dosiahli, zakaždým vyslovujte frázu rýchlejšie a rýchlejšie, kým nedosiahnete plynulosť. Na začiatku sa môžete pokúsiť skombinovať iba jednotlivé slová. Počúvajte ich, aby zneli prirodzene a  plynulo do seba zapadli. Ak ste to urobili s niekoľkými slovami vo vete, prejdite na celú vetu.

Ak sa budete snažiť a riadiť tým, čo sme si povedali, určite to bude lepšie. Samozrejme, ak chcete uspieť, musíte vynaložiť úsilie. Ale nabudúce, keď stretnete cudzinca, už od neho nebudete utekať, ale môžete s ním s istotou komunikovať.

Zdroj obrázku: shutterstock

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov