Recept na nadýchané raňajkové buchtičky, ktoré si zamiluje celá rodina!

Jemné, vláčne a ešte teplé buchtičky sú skvelým pohostením v kombinácii so šalátmi, nátierkami alebo horúcim kakaom. Môžete si ich dopriať na raňajky, na večeru, alebo ako predjedlo. Podľa tohto receptu si upečiete minimálne 24 buchtičiek, takže môžete použiť napríklad iba polovicu cesta a zvyšok odložiť do mrazničky. Najlepšie totiž chutia čerstvo vytiahnuté z rúry!

Ingrediencie:

 • 113 ml vlažnej vody,
 • 454 ml teplého mlieka,
 • 43 g masla,
 • 21 g kryštálového cukru,
 • 1 čajová lyžička soli,
 • 28 g droždia, ideálne sušeného,
 • 725 – 845 g polohrubej múky (ideálne je použiť zmiešanú polohrubú a hladkú múku v pomere 1:1).

Postup

 1. Vodu s mliekom, maslom, cukrom, soľou a droždím zmiešajte vo veľkej miske alebo v miske, ktorá je súčasťou mixéra. Zmes dôkladne vymiešajte a nechajte 6 až 8 minút postáť. Kvások by mal začať bublinkovať.
 2. Potom pridajte do zmesi 600 g múky a miešajte ručne alebo s mixérom. Ak používate mixér, použite metličky na hnetenie. Cesto sa bude ešte lepiť o okraje misky, je to v poriadku.
 3. Postupne pridávajte zvyšok múky. Potom cesto hneťte ručne aspoň 10 minút, alebo mixérom 4 až 5 minút. Vyformujete takto jemnú, hebkú guľu cesta. Malo by byť elastické.
 4. Zľahka vymastite misku a vložte do nej cesto. Na vrchu ho zľahka potrite olejom a prikryte ho celofánom alebo kúpacou čiapkou. Nechajte ho 20 minút kysnúť pri izbovej teplote. Malo by byť nafúknuté a nadýchané.
 5. Cesto vyvaľkajte do tvaru obdĺžnika. Potom ho rozrežte na štyri dlhé pásy, ktoré rozrežete na šesť kúskov. Pomúčenými rukami vyformujte z každého kússka guličku.
 6. Hotové buchtičky poukladajte na vymastený alebo papierom na pečenie vystlaný plech. Opäť ich prikryte celofánom a nechajte pri izbovej teplote kysnúť ďalších 20 až 25 minút. Rúru predhrejte na 180°C.
 7. Buchtičky pečte 20 až 25 minút. Hotové môžete potrieť roztopeným maslom. Podávajte ich ešte teplé alebo ich skladujte v plastovom vrecku.
 8. Ak chcete cesto zamraziť, pripravte buchtičky na plechy, ako sme to opísali vyššie. Kysnúť ich nechajte iba 10 minút. Potom ich vložte do mrazničky aj s plechom, najviac na 4 týždne. Deň pred pečením ich preložte z mrazničky do chladničky, kde sa roztopia a potom ich pečte podľa postupu opísaného vyššie. Dobrú chuť!

Nadýchané raňajkové buchtičky

Zdroj / Kysnuté raňajkové buchtičky: kingarthurflour

Zuzana Klučárová

ZDIEĽAJ NA: