Slováci vymysleli originálne krabice od pizze, z ktorých si poskladáte nábytok – ekologický nápad, ktorý sa vám bude páčiť!

Obaly potravín a jedla z reštaurácií či donášky tvoria jednu z najväčších položiek v odpade bežnej domácnosti – a nemusí ísť iba o plastové fľaše a mikroténové obaly. Preto s nadšením vítame každý nápad, ako upcyklovať niečo, čo zvyčajne končí v kontajneroch. Teraz vám položíme zásadnú otázku – máte radi pizzu?

Ako upcyklovať nezrecyklovateľné

Rýchla večera v podobe donášky sa môže v momente zmeniť na odpadovú dilemu. Krabica od pizze sa nezmestí do koša a často sa potom ešte pár dní povaľuje po byte, kým ju konečne nezabudnete odniesť do kontajneru na zber papiera. Je však mastná od jedla a takýto odpad nie je možné recyklovať – poškodené časti z neho musia pracovníci na separačnej linke odtrhnúť alebo vyrezať. Ako uvádzajú autori značky MODOO, len v USA sa ročne vyrobí viac ako 3 miliardy krabíc ročne a to už je množstvo odpadu, nad ktorým sa musíme zamyslieť. Našťastie existuje jednoduché riešenie.

Nábytok z krabice od pizze

Filip Kotrč a Janka Solárová – autori značky MODOO – najskôr zvažovali myšlienku spoločenskej hry na krabici od pizze. V roku 2017 však vymysleli a skonštruovali prototyp krabice, z ktorej sa dajú poskladať dva diely nábytku. V ponuke majú malé i veľké krabice na pizzu, pričom obe poskytujú iný sklon dielcov. Spolu si z nich môžete vyskladať stolíky, sedačky, police, bunkre na hranie pre deti, či lavičky. Kartón je v interiérovom dizajne čoraz populárnejší, preto svojmu domovu dodáte zároveň moderný šmrnc. Na krabice plánujú vytvárať rozličné vzory a dizajny, pretože chápu, že každá domácnosť je zariadená v inom štýle.

Krabica na mieru

Cieľom MODOO je dodávať krabice pizzériám a reštauráciám prostredníctvom e-shopu. Ich krabice budú dodávané s ochranným papierom, ktorý zabráni mastnote z jedla poškodiť kartón. Zároveň pôjde o dostatočne vysokú krabicu, vďaka čomu nebude potrebný plastový trojuholník, ktorý zabraňoval zlepeniu pizze a krabice. Po dojedení prichádza zábavná časť – trhanie krabice podľa naznačených perforovaných čiar. Samotné skladanie je veľmi intuitívne – takmer všetky 90 stupňové ohyby smerujú dovnútra. Zvládne to i malé dieťa, ale ako autori hovoria, ide o akési lego pre dospelých. Pri srdci vás môže zahriať i fakt, že minimálne 10% zo zisku chcú venovať na zveľaďovanie prosociálne orientovaných nápadov.

Preglejková alternatíva

Pre fajnšmekrov ponúka značka MODOO dosky z kvalitnej, 18 mm hrubej, bukovej preglejky. Môžete si vybrať medzi Plywood Clasic s drážkami iba na koncoch a Plywood Play s výstupkami a drážkami po celej dĺžke dosky. Preglejka je ošetrená tak, aby zniesla aj krátky styk s vodou. Táto verzia zachováva hravosť a variabilnosť kartónovej krabice, ako i ekologickosť materiálu. Napriek tomu ponúka o niečo väčšiu pevnosť a stabilitu.

Ak vás tento projekt zaujal a chcete sa o ňom dozvedieť ešte viac, prípadne ho podporiť, ďalšie informácie nájdete v ich kampani na stránke hithit.com.

Zdroj / Ekologická alternatíva krabice od pizze: hithit | youtube

ZDIEĽAJ NA: