Myslite na svoju bezpečnosť a pohodlie skôr, ako vyrazíte na cestu

Pomalé, ale postupné otepľovanie spôsobuje, že väčšina z nás začína premýšľať nad dovolenkou v obľúbenom exotickom rezorte. Mnohí na tento účel využívajú svoje motorové vozidlo, ktoré je ale nutné na dlhú a náročnú cestu pripraviť. Už jedno malé zlyhanie sa môže podpísať pod množstvo problémov.

Aby ste si preto zaručili cestu bez problémov a prekvapení, je nevyhnutná kompletná kontrola vášho auta. Ktorých častí sa takáto analýza a príprava týka?

Preverte kvalitu stieračov

Rovnako ako kvalitný zotrvačník, aj stierače napriek svojím minimálnym rozmerom, patria k veľmi dôležitej súčasti auta. Treba ich kontrolovať a udržiavať v dobrom stave.

V priebehu času, ak sa guma rozštiepi alebo degraduje, môžu stratiť účinnosť a nebudú robiť svoju prácu dobre, čím potom riskujete, že nebudete vidieť na vozovku. Našťastie sa stierače rýchlo a ľahko vymieňajú. Okrem nich ale nezabudnite aj na úroveň kvapaliny do ostrekovača a v prípade potreby ju doplňte.

Nezabudnite na svetlá

Pre bezpečnú a pohodlnú jazdu v aute sú kľúčové aj svetlá. Ak svetlo alebo viacero svetiel nefunguje správne, zníži sa vaša viditeľnosť a budete na vozovke viac ohrození. Pred akoukoľvek dlhou cestou preto prekontrolujte brzdové svetlá, svetlomety a hmlové svetlá, ako aj spätné svetlá a samozrejme smerovky. Ak by vám k plnohodnotnému výkonu niečo chýbalo. Všetky dôležité autodiely si môžete vybrať aj on-line na webe.

V akom stave sú brzdy?

Dobre udržiavané brzdy zaisťujú, že môžete počas cesty autom na dovolenku do romantického Talianska bezpečne kedykoľvek zastaviť a kontrolovať rýchlosť vášho vozidla.

Najdôležitejšie je skontrolovať, či vaše brzdové doštičky a kotúče nie sú opotrebované, a tiež pravidelne kontrolovať hladinu brzdovej kvapaliny a bod varu, pretože dostatočné množstvo brzdovej kvapaliny zaisťuje dobré brzdenie. Uvedomte si, že abnormálne nízka hladina kvapaliny môže naznačovať netesnosť alebo opotrebované brzdové doštičky. Farba tekutiny je tiež dobrým indikátorom a mala by byť svetlo zlatohnedá. Brzdová kvapalina by sa mala meniť každé dva roky.

Aby všetky mechanické časti vozidla fungovali správne, je potrebné kontrolovať hladinu nasledujúcich kvapalín 2-3 krát ročne alebo pred každou dlhšou cestou.

Dôležitá je hladina motorového oleja, pretože motorový olej zabezpečuje mazanie rôznych častí motora a zabraňuje opotrebeniu spôsobenému trením. Počas chodu má motor tendenciu sa zahrievať. Chladiaca kvapalina v dostatočných hladinách preto zabraňuje jeho prehriatiu. Nezabudnite aj na stav pneumatík a pomer vzduchu a tlaku v nich.

Ak si dáte na tieto kroky pozor, vaša cesta na dovolenku by mala byť príjemná a bezstarostná.

Zdroj obrázka:ViDI Studio/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov