Môžem použiť hocijakú panvicu na hocijakú varnú dosku?

Nie, nemôžete. Nie každá panvica je totiž vhodná pre každý zdroj tepla. Dá sa s istotou povedať, že rôzne panvice fungujú lepšie s konkrétnymi typmi varných dosiek a vice versa. V dnešnom článku si prejdeme rozdiely medzi jednotlivými typmi zdrojov tepla a tým, čomu je potrebné venovať pozornosť pri kúpe vhodnej panvice konkrétne pre vašu varnú dosku.

zdroj: Proxima Studio/shutterstock.com

V skratke…

Typ varnej doskyTechnológia vareniaVhodné panvice
Indukčnáelektromagnetické impulzyVhodná je panvica s magnetickým dnom.
Keramickáinfračervené žiarenieKaždý typ panvice je vhodný, len sa uistite, že dno nie je zdeformované.
ElektrickáelektrinaKaždý typ panvice je vhodný.
Plynováplyn – otvorený oheňKaždý typ panvice je vhodný.

 

TIP: Jednotlivými typmi panvíc vás detailne prevedie tento test panvíc, ktorý vám súčasne ponúkne aj prehľad toho najlepšieho, čo aktuálne trh s panvicami ponúka.

Indukčné varné dosky

Indukcia generuje vysoké elektromagnetické impulzy. Hneď ako umiestnite panvicu na dosku, aktivuje sa magnetické pole, ktoré uvoľní teplo. Varné zóny pri zapnutí nezmenia farbu.

Ako funguje indukčné varenie?

Indukčné varenie ohrieva varnú nádobu elektrickou indukciou namiesto tepelného vedenia z plameňa alebo elektrického vykurovacieho telesa. Varná nádoba musí byť vyrobená z feromagnetického kovu, napríklad z liatiny alebo nehrdzavejúcej ocele, alebo musí obsahovať feromagnetický kov. Teplo prichádza zvnútra panvice, čím sa tento spôsob varenia stáva oveľa efektívnejším. Preto musíte zabezpečiť, aby boli vaše panvice vhodné na použitie na indukčnej doske.

Indukčná varná doska obsahuje cievku z medeného drôtu pod keramickou platňou. Keď je na nej umiestnená varná nádoba, prechádza ňou striedavý elektrický prúd. Výsledné oscilujúce magnetické pole indukuje magnetický tok, ktorý vytvára v železnej nádobe vírivý prúd, ktorý pôsobí ako sekundárne vinutie transformátora. Vírivý prúd tečúci cez odpor hrnca ho zahrieva. Prenos energie pomocou indukčných varných dosiek je okolo 84 percent v porovnaní s približne 74 percentami pre plynové alebo keramické dosky. Úspora energie je výrazná. Bezpečnosť je tiež dôležitým aspektom –  požiar je veľmi nepravdepodobný.

Panvice pre indukčné dosky

Mnohí kladú otázku, potrebujem špeciálne panvice na indukčný varič? Odpoveď znie, áno. Ak kupujete indukčnú varnú dosku, sú potrebné panvice zo železných kovov. Bez magnetického materiálu sa technológia vo varnej doske nebude môcť spojiť s panvicou a efektívne prenášať teplo. Takže ak máte panvice, ktoré sú vyrobené z medi alebo hliníka, nebudú fungovať, pokiaľ nebudú mať do dna pridané ďalšie vrstvy, aby sa zabezpečil prenos tepla. Je dôležité, aby dno nádoby bolo magnetické. Je tiež rozumné venovať pozornosť priemeru panvice. Ak je panvica príliš veľká na varnú plochu, teplo sa optimálne nerozširuje.

Ak chcete skontrolovať, či je panvica vyrobená z pravého kovu, otestujte základňu pomocou magnetky na chladničku; prilepí sa, ak je panvica vyrobená zo správneho materiálu. Ak sa magnet od panvice odťahuje ťažko, znamená to, že panvica sa rýchlejšie zohrieva a rýchlejšie varí. Ak magnet síce drží, ale celkom ľahko sa uvoľní, panvica bude fungovať, ale nebude tak efektívna, ako keby bol magnetický ťah silnejší. Ďalším užitočným tipom na overenie, či sú vaše panvice v poriadku, je hľadanie symbolu na spodnej časti panvice, ktorý indikuje, že panvica je indukčne kompatibilná.

Takto vyzerá spodok panvice, vhodnej na indukčnú varnú dosku ( zdroj: Elena11/shutterstock.com )

Keramické varné dosky

Keramická doska používa infračervené žiarenie. Keď je varná doska zapnutá, varné zóny sú červené. Spodná časť panvice musí mať správnu hrúbku a musí byť dokonale plochá, aby mala panvica dobrý kontakt s varnou doskou. V zásade každá panvica spĺňa tieto požiadavky. Keď však prejdete z plynu na keramiku, je možné, že vaše súčasné panvice sú kvôli vareniu na plyne mierne zdeformované.

Panvice pre keramické varné dosky

Hladký povrch keramiky vyžaduje riad, ktorý má tiež hladké dno; toto je najdôležitejšia vlastnosť. Holá liatina má drsnú štruktúru, čo znamená, že tento riad sa neodporúča používať na sklenené alebo keramické varné dosky. Smaltovaná liatina je však hladká a môže sa bezpečne používať na sklenených aj keramických povrchoch. Na spodnej časti je tiež hladký riad z medi, nehrdzavejúcej ocele a hliníka. Hliníkové, nerezové a medené panvice budú fungovať skvele, ale majú tendenciu zanechávať stopy na skle, avšak kvôli ľahko utierateľnému povrchu sa ich rýchlo zbavíte.

Okolo keramických varných dosiek sa vznáša mylná predstava, že ak na povrch varnej dosky položíte príliš veľkú hmotnosť, praskne sklo. Takže ak máte obavy, že vaše panvice sú príliš ťažké, môžete byť pokojní. Doska praskať nebude. Je to špeciálna forma skla, ktorá sa tak ľahko nerozbije, ani nepraskne. Uistite sa však, že panvice nie sú príliš ťažké pre vás a že s nimi viete bezpečne manipulovať. Odporúčame, aby ste panvice umiestňovali na vyhrievaný povrch, a nie ich posúvali, pretože by mohli poškriabať sklo.

Plynové a elektrické varné dosky zvládnu akýkoľvek typ panvice (zdroj: In Green/shutterstock.com)

Plynové varné dosky

Varenie na plynovom sporáku je „najstarodmódnejšou“ formou varenia. Tu kladiete panvicu na otvorený oheň. Varné platne na plynových sporákoch sú vďaka svojej tradičnej štruktúre odolné a kompatibilné s väčšinou panvíc. Aj keď sú menej náchylné na rozbitie ako sklokeramické dosky, ich čistenie je o niečo zložitejšie. Na druhej strane má plameň väčší dosah, aby rovnomerne distribuoval teplo do nádoby alebo panvice. Niektoré druhy riadu však budú aj tak účinnejšie ako iné.

Panvice pre plynové varné dosky

Panvica z liatiny (alebo čierneho železa) je príkladom veľmi vhodného riadu pre plynové sporáky, pretože je schopná pomalého a rovnomerného ohrevu, ktorý najlepšie funguje pri nízkom plameni. Pokiaľ si nekúpite smaltovanú liatinu, musíte na vytvorenie nepriľnavého povlaku použiť vrstvu oleja. Tí, ktorí chcú používať menej oleja, získajú najlepší zážitok z varenia s nepriľnavými panvicami. Ak je panvica z liatiny, medi alebo dokonca hliníka s nepriľnavým povrchom udržiavaná na nízkej až strednej teplote, bude ľahšie spravovať krehkejšie pokrmy, ako sú volské oká alebo palacinky. Obrovskou výhodou nepriľnavého povrchu je, že sa veľmi jednoducho udržiava. Ako sme už spomenuli, na plynových varných doskách budú fungovať akékoľvek panvice. Ploché dno nie je pre plynový varič nevyhnutné, pretože panvice sú umiestnené nad plameňom na podperách – horákoch.

Elektrické varné dosky

Elektrické sporáky sa používajú už dlhé roky a veľa kuchýň ich má, pretože sú cenovo dostupné. Sú ľahko použiteľné, ale je známe, že sa nerovnomerne zahrievajú. Elektrická varná doska funguje, ako napovedá názov, na báze elektriny. Varné zóny sa po zapnutí zahrievajú pomaly.To znamená, že vareniu rovnakých receptov na elektrickom sporáku musíte venovať viac času ako napríklad na plynovom. Elektrický sporák vám uľahčí udržiavanie konštantnej nižšej teploty.

Panvice pre elektrické varné dosky

Elektrické varné dosky vyžadujú pre úspešné varenie plochú panvicu, pretože na rozdiel od plynových varných platní musí mať panvica plný kontakt s varnou doskou. Elektrické varné dosky sú kompatibilné s akýmkoľvek materiálom, ale je dôležité, aby dno nádoby bolo rovné.

Rada na záver

Mnohí z nás pravdepodobne robia tú chybu, že priamo z varnej dosky vložia panvicu do drezu pod studenú vodu. To však rozhodne neodporúčame, pretože panvica sa tým deformuje. Musí najprv vychladnúť a až potom sa môže umyť teplou saponátovou vodou, alebo v umývačke riadu, ak je do umývačky vhodná.

Zdroje informácií:

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov