Moderné mokasíny – nápady na ich styling

Dámske mokasíny sa objavujú v pravidelných cykloch a vždy prinesú neformálnosť do každého oblečenia. Vďaka ich nadčasovému štýlu máme pocit, že tu sú s nami už celú večnosť. V niektorých ohľadoch aj sú. Povieme vám, čo sú to mokasíny, a poradíme vám ako ich nosiť.

Obuv domorodých Američanov

Mokasíny, ktoré dnes poznáme, sú založené na obuvi domorodých Američanov. Táto obuv, ktorú používali stovky, ak nie tisíce rokov, má rovnaký dizajn ako moderné mokasíny – sú to topánky s ikonickým mokasínovým predným prešívaním, ktoré drží celú topánku pohromade. Sú vyrobené z kože, čo umožňuje nohám zostať v pohodlí, zatiaľ čo topánky získavajú určitú úroveň odolnosti. V závislosti od prostredia boli niektoré mokasíny flexibilnejšie a poddajnejšie. Mnoho starých alebo tradičných mokasínových topánok malo pôvodne podobu čižiem, ktoré chránia väčšiu časť chodidla. Móda sa líšila od kmeňa ku kmeňu, niektorí sa rozhodli pre obyčajný vzhľad s koženými vyčnievajúcimi lemami, iní zase volili mokasíny, ktoré vynikali korálkami alebo vyšívanými vzormi zobrazujúcimi prírodné prostredie či mýtické zvieratá. Niektoré z najextravagantnejších dizajnov pochádzajúce od Siouxov. Ich mokasíny boli pokryté zložito tkanými vzormi, ktoré hýria farbami a takmer vždy úplne zakrývajú topánku alebo čižmu. V zime v severných oblastiach mnohé kmene lemovali topánky kožušinou.

Samozrejme, každý, kto pozná moderné dámske mokasíny, vie, že sa udialo veľa zmien, kým vkĺzli do medzinárodného módneho sveta. Zjednodušili sa, stratili ozdôbky, zmenili veľkosť a stali sa pohodlnejšími. Zmenili sa na elegantné papuče, aj keď si stále zachovali ikonický dizajn prešívania a použitie prírodnej kože. Myšlienka uhladenosti sa umocnila a mokasíny sa stali typickou neformálnou obuvou, ktorá sa hodí k akémukoľvek oblečeniu. Samozrejme, móda je cyklická a mnohé nové vzory sa vracajú k tradičným myšlienkam. Na niektorých je občas vidieť výšivky a korálkové vzory, a opäť sa vracajú aj mokasínové čižmy. Ide o zlúčenie moderného módneho priemyslu, ktorý siaha až po indiánsku kultúru, a spája staré štýly s novými technikami.

S čím nosiť mokasíny

Mokasíny sú populárne najmä kvôli ich všestrannosti. Dajú sa nosiť k rôznym outfitom a stále vyzerajú skvele. Nezabudnite zvážiť farbu vašich mokasín a to, ako sa hodia k vášmu celkovému outfitu. Na internete momentálne nájdete mokasíny dostupné v širokej škále rôznych farieb. Najbežnejšie sú rôzne odtiene hnedej, pretože ide o najobľúbenejšiu (a najprirodzenejšiu) farbu semišovej a nubukovej kože, no nájdete ich aj v čiernej, olivovo zelenej, bielej, ružovej alebo modrej. Od mokasín v letnom štýle až po čižmy, existuje štýl pre každé oblečenie a ročné obdobie. Pozrite sa napríklad do kamenných alebo internetových predajní CCC, kde nájdete naozaj široký sortiment dámskych mokasín.

Mokasíny sú skvelé na jar a na leto. Sú voľnejšie ako iné druhy topánok a pomáhajú vám zostať v chlade v teplejšom počasí. To znamená, že sú ideálne na spárovanie so šortkami alebo sukňami rôznych štýlov a dĺžok. Vytvoríte tak neformálny a praktický vzhľad vhodný do práce i do mesta.

Skvele vyzerajú aj v kombinácii s farebnými úzkymi džínsami. Farebné úzke džínsy zvýrazňujú ležérnu stránku mokasínového štýlu a vytvárajú uvoľnený a štýlový vzhľad. Pretože tieto topánky prichádzajú v mnohých rôznych farbách, vždy sa nájde pár, ktorý sa hodí k vašim obľúbeným bordovým, červeným, zeleným alebo modrým džínsom. Uistite sa však, že máte správnu kombináciu farieb, ktorá k sebe ladí.

Mokasíny nemusia byť vždy len ležérne. Môžete ich skombinovať s obľúbenými šatami alebo s elegantnou košeľou a vytvoriť outfit kombinujúci noblesu s pohodlím.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov