Umelec vytvára miniatúrne mestské svety, ktoré nerozoznáte od reality. Dáva si záležať aj na tých najmenších detailoch!

Austrálsky umelec Joshua Smith bol kedysi galeristom a venoval sa tvorbe šablón. Potom však podľahol čaru miniatúr a počas posledných dvoch rokov sa zameral na výrobu malých miest. Inšpiruje sa industriálnym prostredím a na jeho malých budovách nechýbajú grafity. No myslí aj na najmenšie detaily ako sú napríklad nedopalky od cigariet.

Na svoju tvorbu nepoužíva špeciálne materiály a veľakrát recykluje čo nájde okolo seba. Jeho cieľom je zobraziť tie časti mestského života, ktoré často prehliadame. Či už ide o odhodené cigarety alebo hrdzavý kontajner s odpadom, jeho dielka majú v sebe zvláštne čaro. Možno je to tým, že podobné zákutia nájde každý aj vo svojom meste. Venuje sa aj replikám zabudnutých budov, ktoré chátrajú a budú zdemolované.

Pracuje v mierke 1:20 a používa najmä drôt, kartón a plasty. Pred tým, ako do budov „zavedie elektrinu“ ich namaľuje kriedovými odtieňmi. Jedna budova mu zaberie aj tri mesiace, pričom denne pracuje niekedy až šestnásť hodín. Túži zobrazovať realitu, iba v menšej veľkosti. Preto si dáva záležať aj na detailoch ako sú staré plagáty, odpadávajúca omietka či nalomené kamene a hrdza. Divákom chce úplne popliesť hlavu – miniatúry fotografuje za denného svetla a dúfa, že si ich pomýlia so skutočnými budovami.Joshua Smith – umelec miniatúr

Stránky umelca / Miniatúrne mestské svety a foto © Instagram | Facebook

ZDIEĽAJ NA: