Bývanie v škandinávskom štýle stavia na neutrálnej farebnej palete a minimalizme. Dôkazom toho, je aj tento mezonetový byt s terasou

V škandinávskych krajinách ľudia žijú mnoho mesiacov v šere a tme, preto sa nemôžeme čudovať tomu, že sa snažia vytvoriť si čo najsvetlejšie a najútulnejšie domovy. Aj preto v ich príbytkoch dominuje biela farba, ktorá odráža svetlo a tiež mnoho dekorácií ako sviečky, svetelné reťaze alebo iné svietiace objekty. Dopĺňajú ich o sivé a čierne doplnky, teplé deky a naturálne prvky, napríklad čerstvé alebo sušené kvety. Dôkazom tohto všetkého je aj tento krásny mezonetový byt s terasou.

  • Hrubé pleteniny a vzorované koberce nechýbajú takmer v žiadnej izbe. Drevené podlahy bývajú natreté na bielo a niekedy ešte prebrúsené, aby pomedzi bielu vystupovala aj prírodná farba dreva.
  • Srdcom obývačiek zvyknú byť krby rozptyľujúce teplo i svetlo do celej izby. Na každom mieste, kde si môžete sadnúť, býva mnoho vankúšov v neutrálnych farbách. Môžete sa o ne oprieť, alebo sa medzi ne pohodlne zavŕtať a je jedno, či ste práve na sedačke v obývačke, v kresielku na čítanie alebo na lavičke na terase.

  • Samozrejmosťou sú veľké okná a mnoho dekorácií na stenách. Umenie je pomiešané s jednoduchými printmi a všetko osvetľujú zdanlivo náhodne rozmiestnené lampáše.
  • V kuchyni vládne minimalizmus a čistota. Občas sa k strohej neutrálnej škále farieb primieša trochu pastelovej. Jedlo radi vychutnávajú v spoločnosti rodiny, preto pri kuchyni nesmie chýbať jedáleň s veľkým stolom, vždy ozdobeným vázou s kvetmi.
  • Príroda si v dome nachádza miesto v podobe rezaných kvetov, izbových rastlín, sukulentov, ale aj nezvyčajne – ako sušená dekorácia nalepená priamo na stenu.
  • Spálňa slúži skutočne iba na spanie. Výrazným prvkom je vysoká pohodlná posteľ doplnená o minimalistické nočné stolíky. Nič viac v nej v skutočnosti nepotrebujeme.
  • V priľahlej kúpeľni je využitý aj ten najmenší priestor, no napriek tomu nepôsobí preplnene.

Zdroj / Mezonet v škandinávskom štýle © home.myfeed

ZDIEĽAJ NA: