Máte pocit, že vám internet už škodí? Potrebujete digitálny detox

Zdroj: Pexels.com

Bez internetu si už niektorí nevieme predstaviť život. Stačí pár sekúnd a na sieti nájdeme všetko, čo potrebujeme. Niekedy však online trávime priveľa času. Ak máte pocit, že je to aj váš prípad, možno by ste mali zvážiť digitálny detox.

Čo je digitálny detox?

Najmodernejší optický internet priniesol možnosť ho využívať takmer na všetko.Už neslúži len na zjednodušenie života, trávime na ňom aj svoj voľný čas. Preto sa v dnešnej dobe čoraz častejšie môžete stretnúť s pojmom digitálny detox.

Je to obdobie, počas ktorého sa dobrovoľne zrieknete používania väčšiny elektroniky. Nepoužívate tablet, telefón, počítač a ani nepozeráte televíziu. Ak máte pocit, že musíte byť na sociálnych sieťach bez prestávky, inak vám niečo unikne, mali by ste ho zvážiť. Existuje niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu zbaviť nutkania mať telefón stále v ruke.

Ako na digitálny detox?

Najprv si vypnite všetky upozornenia. Budík na telefóne vymeňte za klasický. Vďaka tomu vás to nebude hneď z rána lákať pozerať, čo je nové na internete. Tiež si pozorne premyslite, koho chcete ďalej sledovať na sociálnych sieťach. Niektoré profily vám totiž namiesto radosti a inšpirácie môžu priniesť pocit menejcennosti.

Ak si myslíte, že ani toto vám nepomôže, buďte radikálnejší. Na nejakú dobu si vymažte všetky nepotrebné aplikácie, ktoré vás oberajú o čas. V prípade núdze vám predsa známi a rodina vedia zavolať.

Zdroj: Pexels.com

Ako sa počas detoxu zamestnať?

Čítajte knihy

Prečítajte si konečne všetky knihy, na ktoré vám na poličke sadá len prach. N začiatku detoxu budete mať možno neprekonateľné nutkanie zobrať do ruky telefón. Dobrá kniha vás však vtiahne do deja, zamestná myseľ a odláka ju od mobilu.

Športujte

Začnite s nejakým ľahším športom. Pilates a joga sú skvelé aktivity, ktoré vám pomôžu zrelaxovať myseľ i telo. Spravíte niečo dobré pre svoje zdravie a navyše sa vám cvičením vyplavia do organizmu hormóny šťastia.

Dobrou voľbou je aj cyklistka, vďaka ktorej okrem športovania objavíte nové zákutia vo vašom okolí.

Zdroj: Pexels.com

Vyrazte na výlet

Neseďte len doma, vyrazte von. Vyberte sa hoci len na jednodňový výlet alebo na predĺžený víkend. Pobyt môžete spojiť aj s horskou turistikou. Počas nej si na mobilný telefón ani len nespomeniete.

A keď sa po čase ohliadnete za svojím životom, nebudete spomínať na prezeranie sociálnych sietí, ale na zážitky, ktoré si z výletov odnesiete.

Robte ručné práce

Ak ešte stále neviete, čo s voľným časom, vyskúšajte ručné práce. Naučte sa háčkovať či štrikovať. Okrem príjemne strávených momentov si do svojho domu vytvoríte aj pekné doplnky.

Maľovanie síce nie je typickou ručnou prácou, no aj to vám dokáže priniesť radosť. Príjemnea s pri ňom zrelaxujete a navyše vytvoríte niečo, na čo môžete byť hrdí.

Zájdite za kultúrou

Vezmite svojich priateľov a užite si spoločný koncert či divadelné predstavenie. Pri koncerte nevyťahujte telefón a prežite ho v tom okamihu. Užite si ho plnými dúškami. Skúste sa zamyslieť, kedy ste si naposledy pozreli videá, ktoré ste natočili na inej hudobnej šou?

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov