Tento muž je odborník na vodu. Ochutnáva ju tak, ako sommelier víno

Martin Riese je profesionálny degustátor vody. Svoju kariéru odštartoval v roku 2005 a odvtedy už ochutnal, podľa vlastných slov, viac ako 4,000 druhov vody. Ak ste si doteraz mysleli, že voda nemá chuť, možno vás práve Martin presvedčí o opaku. Talent na degustovanie vody u seba mladý Nemec objavil ako 4-ročný, keď s rodinou cestoval po Európe. Všade mu voda chutila inak, hoci nikto z dospelých pre to nemal pochopenie. Udivovalo ho, že rovnaké meno – voda z kohútika – dávajú ľudia rozličným tekutinám. Voda je podľa jeho slov najdôležitejší nápoj na svete. Keď ľudia vravia, že im nechutí, pretože je mdlá a bez chuti, Martin Riese horlivo oponuje.

martin-riese.com

Jeho teória rôznych druhov vody má reálne základy. Voda vyviera zo zeme a prichádza tak do kontaktu s rôzne zloženou pôdou. Rozpúšťajú sa v nej minerály a stopové prvky, pričom mnohé z nich majú osobitú vôňu a chuť. Do kvality a chuti vody zasahujú samozrejme aj ľudia a stroje, zrážky a ovzdušie.

martin-riese.com

Svoj talent dokonale predal – okrem toho, že je majiteľom reštaurácie Ray’s & Stark Bar v Los Angeles, pracuje aj pre reťazec reštaurácií Patina Group, kde ponúka svoje vodné menu. Hovorí o sebe, že je „water sommelier“ a vo svojom podniku podáva 20 druhov minerálok. Cena za 0,75 litrovú fľašu sa pohybuje v prepočte okolo 11 eur. Najdrahšia je minerálka Berg, ktorá je z ľadovca. Jeho vlastná značka sa nazýva Beverly Hills 9OH2O, ale ponúka aj vodu z Nórska a Fidži. Hostia si môžu prečítať odkiaľ voda pochádza, aké minerály obsahuje, ale aj poetické opisy hôr, lúk a lesov, kadiaľ tiekla.

Harrison Jacobs / Business Insider

Martin Riese k svojmu povolaniu pristupuje ako k umeniu a naplno si ho užíva. S vodou z kohútika si už iba umýva zuby. Minerálne vody odporúča aj na varenie – napríklad cestoviny mu chutia uvarené vo vode Gerolsteiner a káva zase z vody bez bubliniek s malým množstvom minerálov. Niektorí ľudia ho preto pokladajú za blázna, ale cestu k bohatstvu mu ich názor rozhodne nezabránil.

Zdroj / Degustátor vody: martin-riese | businessinsider

ZDIEĽAJ NA: