Manuka med je jedným z najjedinečnejších medov na svete + jeho liečivé účinky na zdravie

Manuka med pochádza z Nového Zélandu, kde ho tvoria včely zbieraním peľu a nektáru z kvetov kríkov, ktoré pôvodní obyvatelia nazývajú MAH-nooka (Leptospermum scoparium). Odtiaľ pochádza meno zázraku, ktorý experti z celého sveta chvália kvôli jeho schopnosti hojiť rany a liečiť infekcie. Testovali ho aj v piešťanskom laboratóriu Eurofins a výsledky testov si môžete pozrieť na stránke – manuka prešla testom. Všetky druhy medu sú známe pre svoje antibakteriálne účinky. Manuka med je však omnoho silnejší a podľa niektorých výskumov pomáha liečiť aj kožné problémy a komplikácie spojené s cukrovkou. Bežný med obsahuje peroxid vodíka, ktorý pôsobí ako antibiotikum, zatiaľ čo manuka med má UMF – teda „Unique Manuka Factor“ – jedinečný manuka faktor zodpovedný za jeho liečivé účinky. UMF závisí od množstva troch látok prírodného manuka medu: leptisperín (nektár z kvetov manuka), DHA (omega-3 mastná kyselina) a najdôležitejšiu zložku metylglyocal MGO (antibakteriálna zložka).

Manuka med s označením MGO™ resp. UMF© je považovaný za „šampanské medzi medmi“. Je známy už celé storočia, pretože jeho hodnotu spoznali pôvodní obyvatelia – Maori, ktorí využívali okrem medu aj peľ. Dodnes spracúvajú celé rastliny – listy, korene, kvety – a vyrábajú z nich okrem iného aj olej.

Nutričný profil manuka medu

Výnimočným ho robí obsah liečivých a zdraviu prospešných látok. Naštartuje imunitu človeka a to práve vďaka týmto látkam, ktorých obsahuje štvornásobne viac ako iné druhy medu:

 • amino kyseliny,
 • B vitamíny (B6, tiamín, niacín, riboflavín),
 • vápnik,
 • meď,
 • železo,
 • horčík,
 • mangán,
 • fosfor,
 • sodík,
 • zinok,
 • dusík.

Liečivé účinky manuka medu

 1. Podvýživa – obsah vitamínov, kyselín a stopových prvkov ako aj minerálov robí z tohto medu dokonalého spoločníka napríklad pri anémii. Podávať sa môže ľuďom, ktorým z rôznych príčin nebola dopriata plnohodnotná pestrá strava.
 2. Gastritída – zápaly v oblasti tráviaceho traktu spôsobujú baktérie, reflux, lieky ako aspirín a nadmerné pitie alkoholu. Vedie to k nadúvaniu, diskomfortu, zvracaniu, páleniu záhy a vo vážnych prípadoch aj k rakovine žalúdka. Med ako taký sa pri tomto ochorení používa bežne, ale práve manuka med bojuje s helicobacterom pylori, čo je najčastejšie sa vyskytujúca baktéria pri gastritíde.
 3. Prevencia a regenerácia poškodeného konečníka – zápaly v oblasti čriev a konečníka sú spojené buď s hnačkou alebo so zápchou. V oboch prípadoch, ako aj pri Crohnovej chorobe, môže priniesť úľavu užívanie manuka medu, práve kvôli jeho protizápalovým účinkom. Navyše pomáha regenerovať poškodené tkanivo.
 4. Imunita – pravidelné užívanie manuka medu vedie k skvelej výžive organizmu, ktorý je potom odolnejší voči chorobám. Stimuluje produkciu cytokínov, čo sú vlastne bielkoviny fungujúce ako obranný mechanizmus človeka.
 5. Nádcha a prechladnutie – v jesennom a jarnom období, kedy sú všetci okolo nás nachladení, pomáha manuka med ako prevencia. Je však potrebné užívať 2-3 čajové lyžičky denne, aby sme posilnili imunitu. Ak už nádchou trpíme, je dobré pripraviť si horúci nápoj s medom – či už to bude čaj alebo teplé mlieko.
 6. Kašeľ – sprievodný príznak mnohých ochorení môžete poraziť medom manuka v kombinácii s citrónovou šťavou. Zmierňuje bolesť, štípanie a podráždenosť hrdla. Zároveň bojuje so zápalom hrdla a dezinfikuje ho. Užívajte jeho raw verziu s UMF 15 a viac.
 7. Angína – opäť ide o zápal, s ktorým manuka med dokáže efektívne zabojovať. Zmierňuje bolesť a opuchy, aktivuje imunitný systém a uvoľňuje bolesť hrdla. Jeho účinok je taký silný, že dokáže predísť aj nutnosti chirurgického odstránenia mandlí. Je potrebné užívať 3 – 4 čajové lyžičky medu denne, bez ohľadu na to, či je zápal spôsobený vírusmi alebo baktériami. Manuka med priamo ničí patogény a „naštartuje“ obranný systém organizmu.
 8. Chronický zápal dutín – pre ľudí trpiacich týmto ochorením je manuka med doslova požehnaním. Po niekoľkých týždňoch užívania medu sa im uľaví aj bez použitia antibiotík. Mikróby zodpovedné za toto ochorenie tvoria na sliznici biofilm, tenkú vrstvu, cez ktorú sa antibiotiká nedokážu dostať k samotnému zdroju zápalu. Manuka med túto vrstvu rozpúšťa a v tom je tajomstvo jeho účinnosti.
 9. Zlepšenie zdravia ústnej dutiny – nepredpokladali by ste, že tak sladký produkt prispieva k zdraviu ústnej dutiny. Manuka med sa však podieľa na odstraňovaní povlaku zo zubov i z jazyka a podnebia. Ako vo všetkých prípadoch, aj tu pomáha so zápalovými ochoreniami ďasien.
 10. Pleťová maska – manuka med funguje ako čistič i toner. Je šetrný k pokožke, preto je vhodnejší ako čistiace prípravky obsahujúce chemické látky. Z pleti doslova vyťahuje nečistoty, ktoré spôsobujú upchávanie pórov. Jeho pH je 4,5 preto zanecháva pleť optimálne „kyslú“. Inak by bola príliš suchá, čo by viedlo k zvýšenej produkcii mazu, tvorbe akné a začervenaniu. Medom si potrite celú tvár a vmasírujte ho. Použite iba tenkú vrstvu. Pomáha tiež položiť naňho uterák namočený v teplej vode – vďaka tomu manuka med prenikne do hlbších vrstiev pokožky. Po pár minútach ho opláchnite vlažnou vodou a pleť natrite krémom, ktorý používate.
 11. Ružienka – toto ochorenie je typické rozšírenými pórmi, ktoré sú červené, zapálené, svrbia, tvoria sa z nich jazvy a nachádzajú sa najmä na nose, lícach a brade. Aj keď je tento stav pokladaný za neliečiteľný, manuka med aj v tomto prípade dokáže zázraky. Póry vyčistí, stiahne a v hlbších vrstvách pokožky zabojuje so zápalom.
 12. Ekzém a žihľavka – takéto kožné ochorenia sú výsledkom alergií a autoimunitných problémov. Je pre ne typická extrémne suché pokožka, tvorba šupiniek a silné svrbenie, na základe ktorého sa škriabeme a tvoríme si na koži rany, chrasty a jazvy. Manuka med zmiešaný s včelím voskom je na takéto miesta najlepší liek. Stačí ho naniesť a nechať zaschnúť – okrem výživy dokáže pokožku aj hydratovať.
 13. Rezné rany a popáleniny – vyliečia sa vďaka nemu oveľa rýchlejšie a menej komplikovane. Pri kontakte s vodou a s tekutinami z ľudského tela (krv, sekrét tvoriaci sa na ranách) sa z neho uvoľňuje peroxid vodíka, ktorý ranu dezinfikuje. V takomto prostredí nedokážu mikróby prežiť, teda rana nehnisá a nezapaľuje sa.
 14. Atletická noha a plesne – ide o hubovité ochorenia, ktoré dobre prežívajú v teplom a vlhkom prostredí. Manuka med odstráni infekciu, stačí ho naniesť na postihnuté miesto. Ak vám vadí jeho lepkavosť, obaľte to miesto ešte bandážou.
 15. Lupiny a problematická pokožka hlavy – či už lupiny vznikajú na suchej alebo mastnej pokožke hlavy, ide o odumreté kožné bunky, kúsky suchej kože. Môžu viesť až k vzniku akné, ktoré je medzi vlasmi. Manuka med je vhodné nanášať vo forme masky, ktorá pokožku hydratuje a vyživí.
 16. Nadmerné vypadávanie vlasov – dochádza k nemu pri nedostatku minerálov a vitamínov, keď je pokožka hlavy „podvýživená“. Manuka med prináša okrem výživy aj revitalizáciu vlasových folikulov. Med môžete použiť ako masku alebo ho zmiešať s jemným kondicionérom.
 17. Prevencia rozštiepených končekov a krepovitých vlasov – tieto problémy sú spôsobené vysušovaním vlasov a ich namáhaním chemickými prípravkami. Manuka med ich obalí do ochrannej vrstvy a zabráni nečistotám z ovzdušia, vody a kozmetiky poškodzovať vašu korunu krásy.

Ako používať manuka med

 1. Najvhodnejšie je využiť jeho účinky zvnútra a zjesť ho. Má približne rovnaký obsah cukru ako iné druhy medu, aj keď má mierne nižší glykemický index. Užívať ho môžete ako bežný med – pridať ho do čaju, dezertov, na chlebík, alebo si dať lyžičku medu každé ráno. Manuka med nie je pri izbovej teplote tekutý, ako medy, ktoré poznáme. Konzistenciou je tuhší, ale dobre roztierateľný.
 2. Vonkajšie použitie – manuka med má schopnosť hojiť jazvy, rany, poškodenia pleti a prospieva aj vlasom. Ako všetky medy, aj tento med je lepkavý, preto je vhodné používať ho iba ako masku (na tvár či na vlasy), ktorú opláchnete. Nenechávajte si ju dlhšie ako 20 minút. Na rany sa nanáša iba jemná vrstva medu, ktorá sa následne previaže. Nie je vhodné dávať med priamo do rany, najmä ak je hnisavá – vhodnejšie je naniesť ho okolo, na zapálené miesta.

Tento zázračný manuka med s označením MGO™ od Manuka Health je balený výhradne na Novom Zélande a kúpiť sa dá aj v našich končinách. Odporúčame stránku liekymanebavia.sk, kde si ho môžete zakúpiť a čo to sa o ňom dozvedieť viac. V prípadoch ak je balený mimo Nového Zélandu, kvalitou ani chuťou sa nedá porovnať a už vôbec nie vlastnosťami pravého manuka medu – takže na to POZOR!

My sme si vyskúšali Manuka Health med, ale chybu určite neurobíte ak zvolíte med od Comvita s označením UMF©, ktorý nám odporučil dodávateľ Manuka Health ako alternatívu kvalitného manuka medu.

ZDIEĽAJ NA: