Jedinú maľbu na obrovskom plátne tvoril 10 hodín denne po dobu 3 a pol roka!

V roku 2011 postihlo územie Japonska zemetrasenie a tsunami – jedna z najzávažnejších živelných pohrôm v našich dejinách, ktorej dopady bude musieť ľudstvo naprávať ešte celé roky. Ako hovorí tretí Newtonov zákon, každá akcia vyvolá reakciu, a tak sa stalo aj medzi obyvateľmi Japonska, ktorí sa rovnako intenzívne snažia znovu postaviť na nohy seba samých aj celé svoje okolie.

Inšpirovaný touto situáciou, mladý umelec Managu Ikeda, zhotovil maľbu zobrazujúci prestavbu celej spoločnosti. Nazval ju Rebirth – Znovuzrodenie. Maľovať začal v júli 2013 a tri a pol roka na nej pracoval 10 hodín denne. Hotové dielo má rozmery 3 x 4 metre a tvoril ho v podzemí Chazen Museum of Art vo Wisconsine. Prácu dokončil v druhej polovici novembra 2016. Hlavným motívom veľkolepej maľby je strom vyrastajúci zo sutín, ktoré sú zmietané vlnami tsunami. Keď sa pozrieme bližšie, zistíme, že vlny sú zložené z mnohých drobných detailov, anonymných ľudí, zvierat, rastlín a všetci bojujú o svoj život, o to, aby sa ich svet zase vrátil do normálu.

Chcel tým zobraziť chaotickosť ľudského života, kde všetko navzájom do seba naráža a je v interakcii s nečakanými výsledkami. To pekne opisuje aj jeho prácu, ku ktorej si sadal každý deň bez konkrétneho plánu, čo namaľuje a odvíjal kúsok po kúsku nekonečné plátno, na ktoré maľoval. Ikeda pracuje najskôr s hrubou skicou, ktorú si nakreslí ceruzou a potom ju vypĺňa perom a farebnými tušmi. Skutočné umelecké dielo kvôli malým detailom divák naozaj ocení až keď sa naň pozerá celkom zblízka. Zachytí hory áut, polámané konáre stromov, vykoľajené vlaky, kvety rastúce z dáždnikov a malé signály SOS. Ikeda bol oddaný svojmu dielu tak veľmi, že po vykĺbení ramena sa naučil maľovať druhou rukou, len aby mohol pokračovať. Výsledok stojí za to, čo poviete?

malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-2
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-9
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-8
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-3
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-5
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-4
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-1
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-6
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-10
© mizuma-art
malba-perom-a-tusom-ikeda-japonsko-zemetrasenie-a-tsunami-tri-krat-styri-metre-7
© mizuma-art

Stránka umelca Managu Ikeda a foto © mizuma-art

Zdroj: boredpanda

ZDIEĽAJ NA: