Enkaustika: Technika maľovania horúcim voskom a žehličkou, ktorá vám umožní kreatívnu sebarealizáciu

Vedeli ste, že sa dá maľovať žehličkou? Táto technika kreatívneho maľovania sa nazýva enkaustika. Enkaustické obrazy vznikajú nanášaním vosku žehličkou na papier. Vaša fantázia v umení sa vám rodí priamo pod rukami. Úžasné! Pozrite si foto-návod alebo video-návod na konci článku ako na to. Inšpirujte sa! Vaše umelecké diela očakávame na našom facebooku. Tešíme sa na vašu tvorbu!

Pripravte si:

 • farebné voskovky alebo olejové pastely,
 • voskovú sviečku,
 • biely kartón s lesklým povrchom (nesavý papier),
 • starú nenaparovaciu žehličku,
 • staré noviny a handričku,
 • špáradlo (hrebeň , škrabka, špachtla, špongia na iné efekty),
 • fantáziu.

Postup na maľovanie žehličkou

 1. Žehličku nahrejeme, nie však na maximálnu teplotu, pretože farby potom zhoria.
 2. Najprv začneme maľovať nebo. Ak chcete dosiahnuť “nebeský efekt“, na žehličke najprv roztopíme vosk zo sviečky a až na vosk roztopíme pastelku. Môžeme nakombinovať aj viacero farieb, nie je to len o presnosti, ale aj o vašej fantázii.
 3. A teraz ten najdôležitejší moment – „prižehlíme“ farbu na kartón. Žehličku pritlačíme na kartón v mieste, kde bude nebo a ťaháme z jedného konca na druhý. Pri pohybe žehličky môžeme zmeniť aj smer, čím vytvoríme zaujímavé efekty. Farba schne okamžite. Doslova.
 4. Ďalej vytvoríme hory. Teraz však na spodok žehličky nedáme vosk, ale rovno voskovku. Je možné pridať aj bielu farbu na vrcholy hôr, čo vytvorí pekný zasnežený efekt. Vodu urobíme podobne ako nebo. Pomocou vosku, avšak teraz farby nekombinujeme, nanesieme len modrú farbu.
 5. Pridáme breh a vegetáciu. Breh urobíme rovnako ako hory, ibaže inou farbou – na žehličku nanesieme zelenú pastelku a prejdeme žehličkou po kartóne. Všetko nepotrebné odstránime handričkou. Rákosie a stonky rastlín budeme robiť hranou žehličky. Na hranu nanesieme zelenú pastelku a jedným ťahom zdola nahor po kartóne namaľujeme stonky.
 6. Kvety na stonkách spravíme špičkou železa. Stonky môžme doplniť jednoduchými ťahmi s obyčajným špáradlom.

Prajeme príjemné experimentovanie a zábavu

ZDIEĽAJ NA: