Maľovanie podľa čísel – 3 veci, ktoré by mala vaša maliarska súprava obsahovať

Maľovanie podľa čísel je skvelým koníčkom pre ľudí, ktorí milujú kreativitu a radi sa podieľajú na tvorbe vecí vlastnými rukami. Namaľovať nádherné umelecké dielo nebolo nikdy jednoduchšie. Ak sa chystáte začať s touto technikou, prinášame vám zoznam základných pomôcok, ktoré by vo vašej maliarskej sade nemali chýbať.

Súpravy maľovania podľa čísel sa väčšinou predávajú už s týmito položkami – očíslované plátno, rám (vnútorný rám je voliteľný), farby (najčastejšie akrylové), sada štetcov a návod. Ich kvalita však nemusí zodpovedať vašim požiadavkám a niektoré z potrebných vecí si možno budete chcieť zaobstarať dodatočne. Čo sa oplatí pred kúpou vedieť?

1. Plátno na maľovanie – s rámom vs. bez

Tu sa síce musíte spoľahnúť na plátno, ktoré vám aj s preddefinovanými číselnými políčkami pošle dodávateľ, od ktorého si sadu zakúpite, môžete sa však rozhodnúť, či zvolíte variantu s vnútorným rámom alebo bez. Maľovanie podľa čísel s rámom je natiahnuté na podpornú konštrukciu a po dokončení tak môžete okamžite obraz na stenu vystaviť. Pri výbere tiež nezabudnite, že existujú viaceré stupne obtiažnosti na základe zvoleného motívu.

Zdroj foto: OllgaZhog / Shutterstock.com

2. Farby – akrylové vs. olejové

Farby, ktoré sú súčasťou sady, presne zodpovedajú jednotlivému číselnému označeniu. Zvyčajne sa na maľovanie podľa čísel používajú akrylové farby, ktoré sa vyznačujú ľahkou nanášateľnosťou, rýchlym schnutím a do plátna sa nevpíjajú. Niektoré sady môžu obsahovať aj olejové farby, práca s nimi je však už náročnejšia a nie je vhodná pre začiatočníka.

3. Štetce na maľovanie

Rôzne veľké plochy si vyžadujú odlišnú veľkosť štetcov, preto budete potrebovať viac ako jeden kus. Čo sa týka typu štetca, pre akrylové farby sa najviac hodia štetce s tvrdými prírodnými štetinami alebo syntetické. Nemal by vám chýbať aspoň jeden veľký plochý štetec na veľké plochy, stredne veľký so zaobleným hrotom so všestranným využitím a malý úzky štetec na detaily a dokončovacie práce.

Ďalšie nevyhnutné pomôcky

Ďalšími pomôckami, ktoré by ste mali mať pri maľovaní podľa čísel po ruke sú – voda (na oplachovanie štetcov pri prechode na inú farbu), látkové utierky (na utretie prebytočnej vody zo štetca, ktorá by mohla farbu príliš zriediť) a stojan alebo podložka na maľovanie (napr. s LED podsvietením), ktorá vám manipuláciu s obrazom na plátne uľahčí.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov