Malebná poľská dedinka Zalipie vyniká krásnou tradíciou maľovaných domčekov

Dedinská architektúra má veru čosi do seba. A netýka sa to len tej našej, krásnej slovenskej, popýšiť čím sa majú aj naši susedia. Napríklad Poliaci a ich dedinka Zalipie, v juhovýchodnej časti krajiny, 68 kilometrov od Krakova. Tá doslova akoby z nejakého obrázku vypadla…

Maličká dedinka je totižto známa svojimi maľovanými chalúpkami. Táto tradícia pochádza ešte z konca 19. storočia – po výmene starých pecí totižto ostali steny vo vnútri domov celé čierne a začadené, gazdiné ich teda začali premaľovávať, najmä kvetinovými vzormi. Tento zvyk sa čoskoro preniesol aj do exteriéru a usilovné dedinčanky krásne zveľaďovali aj vonkajšie steny chalúpok.

Pri maľovaní používali prísady od výmyslu sveta – sadze, hlinu, vápno, mlieko, cukor, bielka či cesto. Štetce používali z konských, či dokonca aj ľudských vlasov. Ich krásne umenie zostalo dlhšiu dobu nepovšimnuté, až kým si ho neobľúbil istý úradník z Krakova, ktorý o ňom následne v roku 1905 rozniesol chýr.

Tento zvyk žije ešte aj dnes, pravidelne sa totižto v obci usporadúvajú súťaže o to, ktorá gazdiná dokáže nakresliť najkrajší kvetinový vzor na stenu domu. Robí sa to aj na pamiatku Felicje Curylowej, ktorá bola asi najznámejšou z týchto maliarok. Pomaľovala si komplet celý dom, zvnútra aj zvonku, nevynechala ani nábytok, strop, či posteľné obliečky! Hovorte niečo o zanietení!

Maľovaná dedinka Zalipie

View this post on Instagram

Mrs Danuta, woman full of happiness who in bad life situation decided to get hers own way with traditional polish painting. You can meet her in Zalipie, small village next to Cracow in Poland and enjoy her smile 🙂 Visit @lostinthe_city to see more pics from Zalipie Follow for more stories! . . . #portretosobisty #portretfotografie #smiles #womanphotography #portraiteye #postthepeople #portrait_planet #heritage #polskatradycja #zalipie #painterslife #portraitsfromtheworld #makemoreportraits #travelportrait #traditionalart #oldwoman #storytellingphotography #polskakobieta #malopolska #portraitphotography #travelportrait #womanstyle # culture #portrait_shot #portret #portretfotografie

A post shared by Emil Wittstock (@emilwittstock) on

Zdroj / Dedinka Zalipie: amusingplanet

ZDIEĽAJ NA: