Recept na tortu v tvare obrovskej makrónky – nadýchané krehké cesto pre milovníkov francúzskych koláčikov

Chcete na svojich priateľov skutočne zapôsobiť? Tortu v tvare obrovskej čokoládovej makrónky si zapamätajú ešte veľmi dlho. Naplniť ju môžete podľa vlastnej chuti, ale základný krém v kombinácii s osviežujúcou chuťou malín dokonale podčiarkne sladkú chuť čokolády. A ak sa vám pri krájaní makrónková torta trochu poláme, nerobte si starosti a podávajte ju nonšalantne, ako pravá Francúzska či Francúz!

Ingrediencie na približne 8 porcií

Čokoládové cesto – talianske meringue:

 • 150 g mletých mandlí = mandľovej múky,
 • 150 g práškového cukru,
 • 25 g kakaa,
 • 55 g vaječných bielkov (približne z 2 malých vajíčok),
 • štipka soli,
 • ďalších 55 g vaječných bielkov (približne z 2 malých vajíčok),
 • 150 g kryštálového cukru – ideálny je však granulovaný cukor, teda niečo medzi kryštálovým a práškovým cukrom,
 • 38 ml vody.

Malinová náplň:

 • 120 g čerstvých alebo mrazených malín,
 • 50 g kryštálového cukru,
 • 15 ml citrónovej šťavy (1 polievková lyžica).

Krém:

 • 200 g masla izbovej teploty,
 • 260 g kondenzovaného mlieka – Salka,
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu.

Na dekoráciu:

 • trochu krému,
 • čerstvé maliny,
 • mini makrónky alebo akékoľvek bonbóny, jedlé kvety a podobne.

Postup

 1. Začnite prípravou čokoládového cesta. Na plech položte papier na pečenie, na ktorý narysujete dva kruhy s priemerom 18 cm. Potom papier na pečenie prevráťte, aby sa ceruza nedotýkala cesta – papier je dostatočne priesvitný, takže kruhy uvidíte aj z rubovej strany. Pripravte si cukrárske vrecko s plochou okrúhlou špičkou s priemerom 1 cm a rúru predhrejte na 150°C.
 2. Pomocou mixéra zmixujte mandľovú múku (teda najemno pomleté mandle), práškový cukor a kakao. Vašim cieľom je získať jemný prášok, ktorý ešte preosejete cez sitko do veľkej misky.
 3. Na preosiate mandle s cukrom a kakaom nalejte 55 gramov vaječných bielkov.
 4. Druhých 55 gramov bielok spolu so štipkou soli nalejte do inej misky a položte ich bokom, kým nepripravíte cukrový sirup.
 5. V malom hrnci zmiešajte granulovaný (alebo kryštálový) cukor a vodu. Pri stredne vysokej teplote ho zohrievajte a kontrolujte pomocou teplomera na výrobu cukríkov (je bežne dostupný v obchodoch s kuchynskými potrebami a nájdete ho tam ako „kuchynský teplomer“). Keď cukrový sirup dosiahne teplotu 112°C začnite mixovať vaječné bielky. Keď dosiahne teplotu 118°C vylejte sirup na bielky a neprestávajte mixovať. Keď miska trochu vychladne a tvoria sa tuhé snehové špičky, ktoré sú lesklé, sneh z bielok je hotový.
 6. Následne sneh premiešajte k mandľovo-kakaovej zmesi, zľahka a pomaly. Cesto miešajte dovtedy, kým po zdvihnutí lopatky nesteká v širokých a hustých „stuhách“ späť do misky. Nesmie byť príliš riedke ani príliš husté.
 7. Potom cesto prelejte do cukrárskeho vrecka s plochou okrúhlou špičkou s priemerom 1 cm.
 8. Na papier na pečenie nastriekajte cesto v tvare špirály tak, aby pokrylo celý kruh, ktorý ste si na začiatku nakreslili.
 9. Plech s cestom niekoľkokrát pobúchajte po stole, aby sa makrónky vyhladili a aby v nich neboli vzduchové bubliny.
 10. Pečte ich 20 minút. Pred tým, ako ich preložíte z plechu na tanier, ich nechajte chvíľu vychladnúť.
 11. Zo zvyšného cesta upečte makrónky bežnej veľkosti.
 12. Pripravte si malinovú náplň. Maliny, cukor a citrónovú šťavu vložte do hrnca a za stáleho miešania ich priveďte do varu. Nechajte ich 8 minút vrieť, aby zmes zhustla. Potom malinovú zmes prepasírujte cez sitko, aby ste sa zbavili semienok. Hotovú náplň položte bokom, aby ochladla, kým ju nebudete potrebovať.
 13. Pripravte si krém. Maslo a Salko musia byť izbovej teploty.
 14. Vo veľkej mise vymixujte maslo, kým nie je nadýchané a svetlejšie, približne 5-7 minút.
 15. Pridajte vanilkový extrakt. Potom postupne prilievajte Salko – po tretinách. Keď je krém vymiešaný, je hneď pripravený na použitie.
 16. Na tácku naneste malý kúsok krému, vďaka ktorému sa spodný plát nebude pri zdobení hýbať. Položte naň spodný plát makrónkového cesta – „peknou“ stranou nadol, plochou stranou nahor. Natrite na ňu malinový krém, pričom 4 cm od okraja nechajte po celom obvode prázdne.
 17. Maslový krém preložte do cukrárskeho vrecka so špičkou v tvare hviezdy (širokou). Po obvode makrónky nastriekajte krém a poukladajte maliny – podrobný postup krok za krokom nájdete vo videu.
 18. Na vrch priložte druhú časť veľkej makrónky. Takto pripravenú tortu by ste mali nechať v chladničke celú noc, aby makrónka zmäkla.
 19. Na druhý deň tortu ozdobte krémom, malinami a malými makrónkami. Dobrú chuť!

Makrónková torta

Zdroj / Makrónková torta: youtube

ZDIEĽAJ NA: