Krémový londýnsky cheesecake rozplývajúci sa na jazyku. Ochutnajte tradičnú verziu obľúbenej maškrty!

Cheesecake je jeden z tých koláčov, do ktorých môžete pridať čokoľvek a stále chutia fantasticky. Kávový, čokoládový, karamelový, citrónový, kokosový… Niekedy je však príjemné vrátiť sa späť k tradičnému receptu s malým vylepšením – polevou z kyslej smotany. Dámy a páni, ochutnajte londýnsky cheesecake!

Ingrediencie na londýnsky cheesecake:

 • 150 g sušienok (maslových, raňajkových, keksov Marina – podľa vašej chuti),
 • 75 g masla, veľmi zmäknutého alebo úplne roztopeného,
 • 600 g krémového syra (mascarpone, ale môžete použiť aj nátierkové maslo),
 • 150 g práškového cukru,
 • 3 veľké vajíčka,
 • 3 veľké žĺtka,
 • 1 a pol polievkovej lyžice vanilkového extraktu,
 • 1 a pol polievkovej lyžice citrónovej šťavy.

Na vrchnú vrstvu:

 • 145 ml kyslej smotany,
 • 1 polievková lyžica práškového cukru,
 • 1/2 čajovej lyžičky vanilkového extraktu.

Návod ako postupovať

 1. Sušienky zmixujte alebo roztlčte valčekom na vaľkanie kým z nich nevytvoríte odrobinky. Pridajte maslo a ďalej mixujte. Potom cestíčko vtlačte na dno okrúhlej formy s priemerom 20 cm a uhlaďte ju pomocou zadnej strany lyžice. Na niekoľko minút vložte formu do chladničky. Rúru predhrejte na 180°C.
 2. Krémový syr jemne rozmiešajte do hladkej hmoty. Potom pridajte cukor, postupne aj vajíčka a žĺtka. Nakoniec zľahka primiešajte vanilkový extrakt a citrónovú šťavu. V konvici dajte zovrieť vodu.
 3. Formu na pečenie s cestíčkom vyberte z chladničky. Celú vonkajšiu stranu formy obaľte  fóliou, ktorá sa pri pečení neroztopí. Je potrebné obaliť dno aj celé boky formy jedným kusom fólie v celku. Potom ju obaľte rovnakým spôsobom ešte raz. Ochráni cheesecake pred vodou, s ktorou sa bude cheesecake piecť. Obalenú formu položte na hlboký plech.
 4. Na vychladený korpus nalejte syrový krém. Okolo formy na pečenie nalejte na plech horúcu vodu z konvice. Mala by siahať do polovice formy s cheesecakom. Nenalejte priveľa vody naraz, pretože plech musíte preniesť do rúry a mohli by ste sa oliať horúcou vodou.
 5. Cheesecake pečte v rúre približne 50 minút. Mal by stuhnúť, ale nie úplne. Musíte si byť istý, že keď naň nalejete vrstvu kyslej smotany, neprepadne sa dovnútra. Zmiešajte kyslú smotanu s cukrom a vanilkovým extraktom. Pomaly zmes nalejte na povrch cheesecaku a vráťte ho do rúry na ďalších 10 minút.
 6. Hotový cheesecake vyberte, odbaľte formu z fólie a nechajte ho vychladnúť na vzduchu. Potom ho vložte na pár hodín do chladničky (ideálne na celú noc). Vyberte ho približne 20 minút pred podávaním, aby mal približne izbovú teplotu, keď ho budete jesť. Pred krájaním namočte ostrý nôž do vriacej vody – takto vytvoríte pekný rez. Dobrú chuť!

Autorka receptu / Recept na londýnsky cheesecake: nigella

Zuzana Klučárová

ZDIEĽAJ NA: