4 zatopené lomy z rôznych kútov Slovenska, ktoré vám učarujú aj bez toho, aby ste sa do nich namočili

Kedysi slúžili na ťaženie kameňa, dnes sú z nich krásne, ale zradné jazerá. Priezračná voda a spodné víry sú kombinácia, kvôli ktorej by ste sa mali kochať krásou prírody radšej iba z brehu. Najznámejšie lomy na Slovensku, ktoré po zavretí zaliala spodná voda, nájdete na týchto miestach…

1. Lom Beňatina

Lom Beňatina sa nachádza pri Sobranciach a je jednou z perál na východe Slovenska. Meno dostal podľa neďalekej obce, z ktorej tu obyvatelia radi chodia oddychovať. Pri prvom pohľade máte pocit, že ste v inej krajine, keď sa odrazu medzi stromami objaví tyrkysová hladina. V tomto starom lome kedysi zastavili pamiatkári ťažbu, keď počas odstrelových prác baníci našli päťmetrovú skamenelinu ryby. Zo zeme začala presakovať voda a lom sa pomaly premenil na krásne jazero. Sú v ňom však aj spodné víry, preto sa tu nemôžu ľudia kúpať.

2. Lom Skrabské

Lom zdedil meno po obci, na kraji ktorej sa nachádza. Nájdete ho na Zemplíne a aj tento lom má za sebou históriu ťažby, po ktorej skončení ho zaliala spodná voda. Ťažili sa tu vápenité sliene a robotníci spolupracovali s bývalou prvou modernou cementárňou. Dodnes ho vyhľadávajú turisti, jednak kvôli krásnej farbe vody a prírodnej scenérii, ale aj kvôli kúpaniu, ktoré je však na tomto mieste pomerne nebezpečné.

3. Šútovské jazero

Medzi obcami Šútovo a Rieka môžete navštíviť Šútovské jazero, ktoré je vlastne zatopeným kameňolomom Rieka. Jeho voda ostáva chladná a priezračne čistá aj v lete. Dve veľké „pláže“ umožňujú jednoduchý vstup do jazera, no breh je posiaty aj menšími rovinkami, z ktorých je prístup do vody komplikovanejší. Jedna z nich je určená pre nudistov. Turisticky atraktívne miesto schladí a oči pohladí žiarivou tyrkysovou farbou. Neďaleko sa nachádza aj Šútovský vodopád.

View this post on Instagram

Sutovo, Slovakia ⛰🇸🇰

A post shared by Nat & Roland (@wherewetravelto) on

4. Asfaltové jazero

Neďaleko hradu Strečno, medzi obcami Nezbudská Lúčka a Varín sa nachádza táto zaujímavá atrakcia – jazero, ktoré vzniklo po zaliatí lomu podzemnou vodou. Ťažil sa tu asfalt a toto miesto bolo na Slovensku jediné svojho druhu. V okolí sú i zvyšky baní a kaplnka venovaná svätej Barbore, patrónke baníkov. Krásna vodná plocha láka na kúpanie, to však je, ak i v iných bývalých lomoch, iba na vlastné riziko.

ZDIEĽAJ NA: