Letná údržba domu a práce v záhrade

Bez ohľadu na to, či vlastníte rodinný dom a záhradu kvôli aktívnemu alebo pasívnemu oddychu, v každom prípade je v letnom období potrebné porozmýšľať, ako dom a jeho okolie zveľadiť a skrášliť, aby mohli poskytnúť príjemné bývanie celej rodine.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

Tak ako ľudia potrebujú v lete relaxovať a načerpať novú energiu do ďalšieho obdobia, rovnakú regeneráciu potrebujú v lete aj domy. Základom letnej údržby rodinného domu je kontrola technického stavu strechy a fasády. Dom v lete potrebuje vyčistiť strešné žľaby a zvody od prachu, špiny, lístia či vtáčieho trusu a strecha potrebuje výmenu opotrebovaných škridiel. Pokiaľ potrebuje renováciu nielen strecha, ale aj fasáda vášho rodinného domu, nepodceňte stavebné lešenie, ktoré vám všetky remeselné práce maximálne uľahčí. Každý typ lešenia však musí byť v prvom rade bezpečný. Či si vyberiete mobilné alebo stabilné lešenie, lešenie na letnú údržbu domu voľte výlučne z pevných materiálov a s dostatočne širokými plošinami, na ktorých sa pri stavebných prácach budete môcť bezpečne a pohodlne pohybovať.

Ako prakticky zveľadiť záhradu

Záhrada môže mať tisíce podôb a záleží len na záhradkárovi, aký vzhľad svojmu zelenému kráľovstvu vyberie. Dnes stále viac ľudí považuje záhradkárčenie za svoje hobby a prácu v prírode za skvelý relax. Ku skrášľovaniu záhrady prispievajú nielen rastliny, ale aj betónové kvetináče, na ktorých nezanechá stopy ani vietor či mráz v zimnom období. Maximálne praktické sú aj vyvýšené záhony, ktoré navyše dodajú záhrade profesionálny vzhľad. Vyvýšené záhony si môžete veľmi jednoducho postaviť svojpomocne z paliet, z drevených prepraviek či z iných dosiek. Na ich zhotovenie neexistujú žiadne pravidlá, postačí len vlastná fantázia. Ideálna šírka záhonov by však nemala presahovať dva metre, aby bolo možné jednoducho dosiahnuť do ich stredu.

Renovácia exteriérového nábytku

V letnom období majitelia rodinných domov obvykle renovujú aj záhradný nábytok. Povrch dreveného nábytku však musí byť pred náterom čistý a suchý. Najprv z povrchu záhradného stola, stoličiek a lavičiek odstráňte prach a mastnotu, následne ich obrúste. Prípadné poškodenia je potrebné vytmeliť tmelom a potom aplikujte náter. Pri letnej údržbe rodinného domu a pri prácach v záhrade však nepodceňte vhodné oblečenie. Na prácu si pripravte pohodlné tričko, ktoré dobre saje pot, nepremokavé nohavice a vhodnú obuv. Pri výbere obuvi sa oplatí dať prednosť správne tvarovanej a pevnej pracovnej obuvi. Pri vyšších teplotách neopomeňte ani pokrývku hlavy, aby vám ostré slnečné lúče nespôsobili pri prácach v exteriéri prehriatie alebo úpal.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov