Návod, ako kreatívny ocino vyrobil závesnú látkovú hojdačku pre deti

Keby ste sa opýtali starších detí na jedny z najkrajších spomienok, ktoré majú z detstva, určite by medzi nimi bola aj tá na svoju prvú hojdačku. Nepamätalo by si, kde ju rodičia kupovali, ani či bola pre ne bezpečná, to už je starosť dospelých, ktorí svojmu dieťaťu chcú dopriať tú radosť a zaobstarať mu svoju vlastnú hojdačku. Áno, vždy je tu možnosť siahnuť po peňaženke a utekať do obchodu, ale prečo, keď je také ľahké skonštruovať niečo také doma a k tomu bez minimálneho nabúrania rodinného rozpočtu, tak ako to spravil kreatívny ocino z blogu onesassyhousewife. Takto s trochou snahy vznikne pohodlná, bezpečná a odolná hojdačka, ktorá bude spĺňať vaše predstavy a dieťaťu zaručí patričný komfort.

Potrebujeme:

 • 4 drevené  tyče,
 • lano na uchytenie hojdačky,
 • oceľový kruh,
 • oceľovú karabínu,
 • kovovú svorku,
 • asi 1 meter  pevného plátna,
 • šijací stroj,
 • kladivo, kliešte, pílu, vŕtačku a pevnú vetvu stromu.

Návod na látkovú hojdačku

1. Vystrihnutie plátna

Pripravíme si plátno, vystrihneme z neho jeden široký pás po celej dĺžke. Šírka musí mať aspoň 35cm. Toto je horizontálna časť. Na tejto časti bude dieťatko sedieť. Operadlová časť má byť široká o niečo viac ako chrbátik dieťatka a dĺžka by mala byť 1/3 horizontálnej časti. Predná časť je užšia, aby sa dieťatko zmestilo nožičkami do hojdačky. Dĺžka sa rovná zadnej operadlovej časti.

2. Zašívanie operadlovej a prednej časti hojdačky

 1. Po dĺžke si zažehlíme asi pol centimetra do vnútornej strany.
 2. Na tú istú vnútornú stranu ešte raz zažehlíme teraz asi 1,5 cm. Vznikne nám lem.
 3. Zažehlenú časť prešijeme dvomi švami približne 3mm od oboch okrajov lemu.

Tieto kroky zopakujeme po každej dĺžke vertikálnych častí (operadlovej aj prednej časti hojdačky).

3. Spájanie všetkých troch plátenných častí hojdačky

Rovnako ako v kroku 2a) a 2b) si urobíme na horizontálnej najväčšej časti plátna po oboch dĺžkach lemy. Označíme si stred dĺžky. Tak isto aj na operadlovej časti si označíme stred v mieste, kde budeme prišívať k horizontálnej časti. Vsunieme operadlovú časť do zažehleného lemu horizontálnej časti v označených miestach tak, aby boli látky vnútornými stranami spojené. Zašijeme najdlhšiu horizontálnu časť dvomi švami ako v kroku 2c), ale prišívame zároveň aj vsunutú operadlovú časť. Nasledovne otočíme operadlovú časť smerom von, zažehlíme, aby nám látka pevne sedela a znova dvomi švami 3 mm od okrajov  prešijeme lem a tým docielime spevnenie spojených častí. Tento krok s vyznačenými stredmi zopakujeme aj na prednej užšej časti hojdačky.

4. Ušitie úchytky pre drevené tyče

Urobíme si lem na všetkých štyroch stranách plátna, kam sa bude tyč navliekať, spôsobom ako v kroku 2 a)b)c). Teraz zahneme takú časť, aby sa nám tyč zmestila do úchytky a zažehlíme. Zopakujeme na všetkých stranách. Znova prešijeme dvomi švami cez celý lem 3 mm od oboch okrajov lemu. Úchytka bude spevnená a hojdačka bezpečná pre dieťa.

5. Príprava drevenej tyče

Tyče narežeme na 4 rovnaké časti, aby vyčnievali z úchytiek 5cm na každej strane. Predná bude rovnaká ako ostané štyri. Môžeme ich prejsť šmirgľovým papierom a nalakovať bio lakom, ale nemusí byť. Ceruzkou označíme bod vŕtania asi 2cm od okraja a urobíme dierku. Zohľadňujeme šírku lana. Zopakujeme na všetkých okrajoch pripravených tyčí.

6. Lano

Odrežeme dve rovnaké dĺžky. Dĺžku si prispôsobíme miestu na zavesenie. Konce mierne roztavíme zapaľovačom, aby sa ďalej nerozpadávali. Obe laná prehneme v polovici, navlečieme oceľový krúžok a tesne pod ním spojíme pomocou kovových svoriek všetky 4 laná a kladivom dôkladne spojíme svorky. Tento krok je dôležitý kvôli bezpečnosti, aby sa laná nekĺzali po kruhu a aby sa dieťa neprevrhlo.

7. Montáž

Pretiahneme drevené tyče cez úchytky plátna, priložíme k sebe. Predné a zadné tyče budú pod bočnými. Prevlečieme lano cez otvory, urobíme zospodu pevný uzol, ale necháme voľne visieť pár centimetrov tiež kvôli bezpečnosti a pevnosti uzla.

8. Uvedenie do prevádzky

Priviažeme kus lana o strom, trám alebo iné určené miesto, pripevníme oceľovú karabínku a zavesíme hojdačku. Pre malinké detičky môžeme pre pohodlie vložiť za chrbátik malý vankúš.

Závesná látková hojdačka pre deti

Zvládli sme to! Už sa len hojdať a hojdať …

Zdroj a foto / Látková hojdačka pre deti: onesassyhousewife

ZDIEĽAJ NA: