Lákajú vás adrenalínové športy?

Pohyb je prirodzenou životnou potrebou a jeho nedostatok má nepriaznivý vplyv na zdravie človeka. Ak telo nie je aktívne, spomalí sa mu trávenie, oslabí imunita, zníži funkcia svalov, srdca a iných orgánov. Organizmus potrebuje pohyb po celý rok – v lete aj v zime.

Ak máte radi zimné športy, no klasické lyžovanie vás už omrzelo, vyskúšajte skvelý adrenalínový šport – skialpinizmus. Rekreačný skialpinizmus ponúka krásne zážitky vo voľnej prírode – je kombináciou voľného lyžovania, lezeckých schopností a navigácie. No začínajúcim skialpinistom nesmie chýbať opatrnosť. Dobré je, ak sa skialpinistický začiatočník oboznámi s týmto športom v sprievode skúseného sprievodcu, ktorý mu poradí ako vybrať terén, aký zvoliť výstroj a skialp oblečenie. Oblečenie skialpinistu sa skladá z funkčnej spodnej bielizne, strednú vrstvu tvorí tričko alebo rolák, vrchnú vrstvu bunda, nohavice a rukavice z nepremokavých materiálov. Pri vrchnom oblečení je potrebné obzvlášť dbať na vodný stĺpec materiálu, na tepelnú izoláciu a na priedušnosť.

Kvalita výstroja je podstatná

Skialpinizmus spočíva v stúpaní do kopca a v jazde z kopca vo voľnej prírode. Keďže sa jedná o fyzicky pomerne náročný šport, športový výstroj skialpinistu musí byť hlavne bezpečný. Začiatočníci môžu zvoliť aj kompletný skialpset, ktorý obsahuje lyže, lyžiarky a skialpinistické palice. Skialpinistické lyže vychádzajú zo zjazdových lyží, no rozdiel je v tom, že sú ľahšie a dá sa s nimi lyžovať aj na zjazdovke – sú univerzálne. Skialpinistické viazanie sa od viazania na zjazdových lyžiach líši hlavne tým, že pätka má možnosť fixácie, ale aj voľného pohybu. Podobne ako na bežkách, pričom viazanie umožňuje niekoľko polôh nastavenia pätky. Viazanie s možnosťou fixácie aj voľného pohybu poskytuje športovcovi pri šliapaní do kopca väčší komfort a následný zjazd z kopca si môže vychutnávať rovnako, ako zjazdový lyžiar.

Pohodlné lyžovanie aj chôdza

Lyžiarky určené na skialpinizmus vzhľadom síce pripomínajú lyžiarky zjazdárske, no majú nižšiu hmotnosť a sú ohybné v členkoch – v zadnej časti lyžiarok je mechanizmus, ktorý je možné počas lyžovania uzamykať a odomykať. Mechanizmus si lyžiar uzamkne vtedy, keď potrebuje, aby sa lyžiarky správali ako fixná zjazdová obuv a počas chôdze si športovec systém môže kedykoľvek uvoľniť. Keďže vďaka odomknutému systému sú lyžiarky ohybnejšie, takéto kráčanie je neporovnateľne jednoduchšie a pohodlnejšie. Aby skialpinizmus bol pre človeka bezpečný, stačí nepodceniť rady skúsených skialpinistov a venovať pozornosť nielen výberu výstroja, ale aj športového oblečenia.

zdroj: unsplash.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov