V Lacoste sa rozhodli nahradiť ikonické logo krokodíla. Chce tak upozorniť a pomôcť druhom zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia!

Svetoznáma francúzska módna značka Lacoste vymenila svoje ikonické logo s krokodílom za iné ohrozené živočíšne druhy. Chce tak upozorniť na alarmujúci počet zvierat, ktoré z našej planéty navždy vymiznú, ak s tým ihneď niečo neurobíme. Pri tvorbe nových log spolupracovali s Medzinárodnou úniou na ochranu prírody a prírodných zdrojov. Vybrali si desať druhov zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia a vyšili ich na slávne polokošele. Počet košieľ každého typu je rovnaký ako počet žijúcich zvierat ohrozeného druhu, ktoré sú na nich vyšité. Zakúpením trička nový majiteľ prispieva na ochranu týchto zvierat.

Viac info na lacoste.com

Batagur trivittata – juhoázijská korytnačka

Budúcnosť výnimočne sfarbenej korytnačky pochádzajúcej z Burmy vyzerá veľmi biedne. Ľudia zbierajú jej vajíčka kvôli miestnemu, ale aj zahraničnému konzumu, čo jej znemožňuje rozmnožovať sa. Vajíčka kladie pravidelne a na známych miestach, preto je ľahké ich nájsť. Najväčším ohrozením a predátorom je teda pre ňu samotný človek. Na svete je už iba 40 jedincov.

Nosorožec jávsky

Na zemeguli žije už iba 67 jedincov tohto druhu. Sú to tiché a nenápadne sa správajúce zvieratá vyhľadávajúce samotu. Momentálne ich nájdeme iba v Indonézii pod ochranou Jednotky na ochranu nosorožcov, na stepiach aj v dažďových pralesoch. Ohrozené sú kvôli pomalému rozmnožovaniu a pytliactvu kvôli ich vzácnym rohom.

Lemur severný

Tento primát meria okolo 50 cm od hlavy až po chvost a váži okolo 800 g. Približne 50 jedincov žije na severe Madagaskaru. Je obeťou pytliactva a ničenia prírody kvôli poľnohospodárstvu a stavaniu domov, čím zaniká jeho prirodzené životné prostredie.

Kondor kalifornský – veľkozobý

Na svete žije 231 jedincov tohto vtáka s rozpätím krídel takmer tri metre. Je to najväčší lietajúci vták v Amerike. Má červeno-oranžovú hlavu a telo pokryté čiernym perím. Medzi ohrozené druhy patrí kvôli znehodnoteniu jeho životného prostredia odpadom a otrave olovom.

Kakapo sovovitý

Zelený novozélandský papagáj, z ktorého sa zachránilo len 157 jedincov je nelietavý nočný vták sfarbený dožlta a machovo-zelena. Meria maximálne 60 cm. Ohrozuje ho veľmi pomalé rozmnožovanie.

Vaquita – sviňucha kalifornská

Tento morský cicavec žije najmä v oblasti Kalifornského prúdu. Váži okolo 48 kilogramov a meria 1,5 metra. Vyhľadáva plytčiny a najväčšie ohrozenie sú preňho siete na krevety, do ktorých sa zamotáva. Na Zemi je už iba 30 jedincov.

Cyclura pinguis – karibská iguana

Na svete je už iba 450 jedincov tejto iguany pochádzajúcej z Britských panenských ostrovov, konkrétne z Anegady. Je to bylinožravec, ktorý môže vážiť až 6 kilogramov a meria viac ako 60 cm. Žije v suchých tropických pralesoch a ohrozuje ju najmä ich výrub kvôli rozširovaniu polí. Do jej prirodzeného životného prostredia zasahujú ľudské obydlia a približujú sa tak aj predátory – mačky a psy.

Nomascus nasutus – poddruh gibona čierneho

Táto opica, ktorú na svete zastupuje už iba 150 jedincov, je jedna z najzriedkavejšie sa vyskytujúcich opíc. Napriek váhe 5 – 10 kilogramov s ľahkosťou preskakuje z konára na konár. Obýva hranicu Číny a Vietnamu, kde ju ohrozuje ničenie lesov.

Saola – druh srnky

Tento druh bylinožravca bol objavený len v roku 1992 v okolí Vietnamu, no v súčasnosti ho zastupuje len 250 jedincov. Ohrozuje ju najmä pytliactvo a fakt, že žije osamelo.

Tiger sumatranský

350 jedincov z celého sveta sa snaží zachovať populáciu tohto 100-kilogramového, 2-metrového živočícha. Žije v Indonézii a najväčšími nepriateľmi sú preňho pytliactvo a ničenie lesov, teda jeho prirodzeného životného prostredia.

Zdroj/ Značka Lacoste nahradila logo krokodíla: lacoste.com | boredpanda

ZDIEĽAJ NA: