Nikdy nezvädnú a nemusíte ich polievať, no napriek tomu sú krásne! Detailný návod ako vyrobiť kvety z látky

Čerstvo natrhané kvety sú chic doplnkom interiéru, ale látkové vydržia dlhšie a nemusíte ich ani polievať. Navyše ste šetrnejší k prírode, ale neprídete o krásnu dekoráciu. Jediným problémom je ich aranžovanie, keďže zvyčajne nemajú žiadne stopky. Nuž, dnes vás presvedčíme, že kvety z látky sa nehodia iba na náhrdelníky a brošne, ale jednoducho si vyrobíte celú kyticu do vázy.

Budete potrebovať:

 • zvyšnú látku – nevyberajte si príliš hrubú, pevnú a neelastickú tkaninu, siahnite radšej po organze, bavlne, ľanovom plátne alebo zamate, voľte čo najpestrejšie farby,
 • šijací stroj,
 • nožnice,
 • špajdle alebo rovné halúzky,
 • tavnú pištoľ.

Návod ako postupovať

 1. Látku postrihajte na pásy široké 12 cm a dlhé približne 120 cm.
 2. Vystrihnuté pásy látky zohnite na polovicu, tak aby boli široké šesť centimetrov. Ohýbajte ich tak, aby bola na vrchu lícna strana. Môžete ich aj prežehliť žehličkou.
 3. Otvorte pás látky a v mieste, kde bola zohnutá ju prešite jednoduchým stehom. Potom ju opäť zohnite na polovicu, tak ako predtým.
 4. Vystrihnite lupienky – jednoducho vystrihnite vlnovky pozdĺž celého pásu, oproti miestu, kde ste látku prešili. Mali by byť dlhé približne 6-8 cm a široké 2,5 cm (nemali by ste teda zastrihnúť do látky hlbšie ako 2,5 cm).
 5. 13 cm pred koncom pásu látky ho odstrihnite rovno – ako to vidíte na obrázku.
 6. Ak robíte viac kvetov naraz, prvý použite ako maketu, podľa ktorej postriháte ostatné. Nemusí ísť o dokonalé kópie.
 7. Vráťte sa k šijaciemu stroju a lupienky prišite k sebe. Šite približne 1 cm od ich okraja a netrápte sa visiacimi nitkami a nerovnosťami – dodajú kvetu na hravosti.
 8. Po zošití vezmite koniec pásika (kde nie sú lupienky) a previažte ho okolo halúzky alebo špajdle. Dbajte na to, aby koniec bez lupienkov smeroval hore, nie nadol, tak ako to vidíte na obrázku.
 9. Potom koniec pásu obtočte okolo halúzky, čím obalíte jej špic – najskôr ju obaľte šikmo smerom dohora a potom látku prehnite a obaľte koniec halúzky šikmo dole, ako to vidíte na obrázku. Pomocou taviacej pištole ho prilepte. Takto vytvoríte stred kvetu.
 10. Opatrne potiahnite niť, ktorou ste prešili pás látky v kroku 3. a snažte sa nahromadiť látku čo najbližšie pri halúzke. Tým vytvoríte nazberkané volány.
 11. Pomocou taviacej pištole naneste lepidlo na halúzku a začnite okolo nej obtáčať lupene. Postupujte pomaly ďalej, a keď oblepíte halúzku po celom obvode (jedenkrát) lepidlo začnite nanášať na už prilepené lupienky. Keď dôjdete na koniec pásu látky, prilepte ho zospodu k halúzke ako do vidíte na obrázku.
 12. Hotové kvety môže naaranžovať do vázy spolu s inými konármi, na ktoré prilepíte jednoduché látkové lístky.

Originálny nápad na kvety z látky

Zdroj / DIY nápad s návodom na kvety z látky: snowybliss

zk

ZDIEĽAJ NA: