Ako rozoznať kvalitné korenie a lacné napodobeniny. Nenechajte sa oklamať!

Svet korenín je neuveriteľne bohatý a rôznorodý. Občas si ich chuť nedokážeme naplno užiť, pretože sme siahli po lacnejšej verzii, ktorá je buď menej kvalitná, alebo ide o imitáciu. Preto vám dnes predstavíme desať bežne používaných korenín, ktoré si občas zamieňame za iné.

1. Škorica

Ako rozoznať pravé kvalitné korenie a lacné napodobeniny

Namiesto škorice si vo väčšine prípadov donesie domov čínsku kasiu. Vyzerajú podobne, ale kasia má slabú vôňu, jej tyčinky sú hrubšie, tvrdšie, sú zatočené do jednej strany alebo do stredu. Kvalitná pravá Cejlónska škorica má byť tenká, krehká, ľahko ju zlomíte a je samozrejme aj drahšia. Mletú škoricu rozoznáte od kasie pridaním kvapky jódu. Ak sa farba korenia zmení na modrú, ide o kasiu.

2. Čierne korenie

Keď rozbijete zrnko čierneho korenia malo by sa rozdeliť na veľké kúsky a zanechať po sebe jemnú tukovú stopu. Nízko-kvalitné korenie je príliš suché a po rozbití sa rozpadne na maličké kúsky.

Biele korenie by malo mať krémovú farbu – ako veľmi slabá káva. Ak je príliš biele, pravdepodobne bolo chemicky bielené. Biele korenie nemá šupku.

Nové korenie by malo byť pomerne veľké a mať pevnú šupku. Keď ho hodíte do vody, má sa potopiť.

3. Zázvor

Zázvorový koreň má byť hladký, tvrdý, bez vrások a mal by mať tenkú šupku. Keď je zmäknutý a zvráskavený, je starý. Je lepšie, keď nemá veľa výrastkov – potom nebude mať vo vnútri tuhé vlákna.

4. Kurkuma

Pravá kurkuma môže byť jednoducho nahradená zafarbenou múkou. Zistíte to tak, že trochu korenia rozpustíte vo vode – kurkuma nevytvorí na povrchu biele fľaky. V prípade, že kupujete koreň kurkumy, mal by byť žltý alebo oranžový. Šupka je tenká a šťava z koreňa všetko zafarbuje žiarivo žltou farbou. Koreň by nemal byť mäkký alebo vráskavý.

5. Badyán

Spoznáte ho podľa typickej vône a podľa hnedého zafarbenia s nádychom do červena. Mal by sa skladať z ôsmich častí, v ktorých sú lesklé semienka. Čerstvý badyán by mal byť pomerne olejnatý – môžete ho skúsiť rozdrviť medzi prstami. Ak je príliš tmavý alebo krehký, je pravdepodobne starý alebo nízkej kvality.

6. Kardamom

Kardamomové podzoly by mali byť veľké a mali by mať olivovozelenú farbu. Príliš svetlá farba znamená prítomnosť umelých farbív, zatiaľ čo žlté alebo okrové zafarbenie znamená, že korenie bolo nesprávne sušené alebo je veľmi staré.

7. Muškátový oriešok

Pravý muškátový oriešok je veľký, oválny a má vnútri veľa rýh a jarčekov. Jeho divoko rastúca verzia predávaná ako muškátový oriešok je viac podlhovastá a po prerezaní nemá takmer žiadne záhyby a ryhy.

8. Klinčeky

Kvalitné klinčeky sú hnedé a majú o niečo svetlejšiu hlavičku. Keď ich rozdrvíte, sú mierne olejnaté. Majú silnú arómu a keď sa pripália, sú mierne horké. Ich čerstvosť môžete overiť vhodením do vody. Čerstvé klinčeky budú na hladine plávať vertikálne, zatiaľ čo staré klinčeky budú celé na hladine.

9. Vanilka

Struky vanilky si zachovávajú chuť niekoľko rokov. Kvalitné kúsky sú na koncoch stočené. Majú čokoládovú farbu, sú ohybné a majú dĺžku 15-25 cm. Aj vanilka, ktorá nemá silnú arómu, je omnoho lepšia ako syntetická verzia – vanilín.

10. Šafrán

Toto vzácne korenie je veľmi drahé a ak ho kupujete „za dobrú cenu“, riskujete, že kúpite napodobeninu z kurkumy, svetlice alebo sušenej cvikly. Kvalitný šafrán je bez odrobiniek, má sýtu tmavočervenú farbu a keď ho pomeliete, rýchlo sa mení na prášok. Ak tento prášok rozmiešate vo vode, zafarbí sa do 15 minút.

Všeobecné rady pri kúpe korenín

  1. Keď si vyberáte korenie, je vždy lepšie kúpiť ho v celku a nie pomleté. Mleté koreniny sú často zmiešané s lacnými prísadami a je ťažké overiť ich kvalitu.
  2. Venujte pozornosť obalu. Produkt musí chrániť pred prachom, vlhkosťou a pachmi z okolia. Najlepšie obaly sú zo skla – neovplyvňujú vôňu korenia a chránia ho pred vlhkosťou aj prachom. Korenia ovplyvňuje aj svetlo, preto je lepšie, keď sú koreničky aspoň čiastočne prekryté papierovou etiketou.
  3. Najlepšie koreničky sú tie, v ktorých môžete celé korenie rovno pomlieť do jedla.

Zdroj / Ako rozoznať pravé koreniny: brightside

ZDIEĽAJ NA: