Nahliadnite do rozprávkových rakúskych kúpeľov Rogner Bad Blumau, ktoré patria medzi architektonické skvosty

Iba 214 kilometrov od Bratislavy nájdete v záplave zelene svetoznáme kúpele Rogner Bad Blumau. Na ploche 40 hektárov sa veľkoryso rozprestiera hneď niekoľko farebných budov s originálnou architektúrou. V priebehu rokov sa stali ideálnym miestom na oddych a počas celého roka sa tu utiekajú ľudia z miest nabrať silu a znova sa spojiť s prírodou.

Kúpele založil rakúsky staviteľ Hans Rogner, ktorý využil termálne pramene uprostred nenarušenej prírody neďaleko mesta Graz. Pre návrh tohto kolosálneho diela si zvolil populárneho Friedensreicha Hundertwassera, maliara, ekológa a architekta v jednom. Miloval prírodu a snažil sa o to, aby jeho návrhy podporovali harmonické spolužitie ľudí, lúk a lesov. Preto zvolil organické tvary, ktoré sú o čosi oblejšie ako sme bežne zvyknutí, a tiež krásne farby. Výnimočným prvkom sú okná. Celkovo je ich 2,400 a na jednom dome sa žiadne z nich neopakuje – výstredný umelec sa totiž nechal počuť, že opakovanie toho istého okna mu pripomína koncentračný tábor. Príroda sa rozlieza aj na trávnaté strechy, cez stromy na balkónoch až po rozhľadne. Poďte si s nami posvietiť na jednotlivé architektonické skvosty zblízka.

Hlavnou budovou celých kúpeľov je Stammhaus, čo napovedá aj jej názov – Stamm znamená kmeň. Farebná fasáda a zlatá kupola skrývajú 46 izieb a apartmánov. Nachádzajú sa tu aj bazény a vírivky, vhodné aj na nočné kúpanie pod hviezdami.

Ziegelhaus, alebo „tehlový dom“, sa zase pýši tehlovou fasádou zo starého farmárskeho domu a až stovkou izieb.

Kunstahus vyzerá ako rozprávkový zámok a môže za to najmä modrá vežička. Inak je inšpirovaný Hundertwasserovým múzeom vo Viedni.

Steinhaus – kamenný dom – má na fasáde kamene a vo vnútri najmä obrovské apartmány, ktoré sú tu obzvlášť luxusné.

Menší domček modrej farby v tvare oka sa nazýva Augenschlitzhäuser a ponúka apartmány s kuchyňou a terasou. Ak si to nebudete priať, nikto vás tu nebude rušiť.

V ďalšej budove – Waldhofhäuser – nájdete dokonalé ticho a absolútny pokoj. Apartmány sú vsadené do kopca a z každej strany ich objíma zem. Namiesto televízie je v nich malá terasa s meditačným kobercom. V každej izbe je vaňa s termálnou vodou, takže si jej blahodárne účinky môžete vychutnať v súkromí, izolovaní od rušnejších miest. Nábytok je z masívneho dreva a aj takto je človek viac spojený s prírodou.

Aké by to boli kúpele bez procedúr, ktoré dávajú do laty naše prepracované telá? V ponuke je jacuzzi, rímske kúpele, fínska a bylinková sauna, infračervená komora aj kolorterapia. Oddýchnuť si môžete v soľnej jaskyni so soľou z Mŕtveho mora. Samozrejmosťou sú masáže a možnosť cvičiť s fyzioterapeutom.

Priestor je napájaný dvoma vlastnými prameňmi: jemným liečivým, ktorý sa nazýva Melchior-Heilquelle a dosahuje teplotu 47,2°C. Druhý z nich – Vulkania – je horúci a dosahuje 110°C a v štajerskej oblasti termálnych prameňov má najvyšší obsah minerálov. Celkovo vonkajšie a vnútorné bazény zaberajú plochu 2700  m2. Termálna voda slúži aj na vykurovanie a na získavanie elektrickej energie.

A koľko zaplatíte za jednu noc v takomto výnimočnom prostredí? Cena pre dve osoby sa pohybuje od 292 eur vyššie a je v nej zahrnutá večera i raňajky.

lustračná foto: blumau.com

Zdroj / Svetoznáme rakúske kúpele Rogner Bad Blumau: blumau.com | booking

ZDIEĽAJ NA: