Kuchynský drez – srdce kuchyne

Aj keď sa do našich kuchýň dostávajú umývačky riadu v kuchynskom dreze sa odohráva viac než 60% všetkých kuchynských prác. Drez jednoducho potrebujeme a bez neho sa nezaobídeme. Vybrať si ten najvhodnejší nie je len otázkou vkusu a celkového zladenia kuchyne, ale aj otázkou veľkosti, tvaru, a materiálu. Neodmysliteľnou súčasťou drezu sú aj doplnky, ktoré isto oceníte pri prácach v kuchyni.

Veľkosť a tvar.

Tieto faktory sú značne ovplyvnené veľkosťou kuchyne, kuchynskej linky a veľkosťou rodiny. Zbytočne si budete kupovať veľký drez ak máte umývačku riadu a vašu domácnosť tvoria dvaja ľudia.

Tvarom drezov sa medze nekladú – štvorcové, obdĺžnikové, oblé či okrúhle. V ponuke nájdete aj neobvyklé – atypické tvary – trojuholníkové či lichobežníkové. Záleží len od vás ktorému dáte prednosť.

Materiál

Nakoľko sa v kuchynskom dreze vykonáva značná časť kuchynských prác materiál hrá dôležitú úlohu. Pokiaľ nechcete drez každú chvíľu meniť vsaďte na kvalitný a trvácny materiál, ktorý odolá škrabancom, nárazom a aj vysokým teplotám.

Nerezové drezy – tento typ sa teší veľkej popularite. Patrí medzi najpoužívanejšie drezy hlavne pre svoju prijateľnú cenu. Tento materiál odoláva vysokým teplotám, takže tam pokojne môžete položiť horúci hrniec a nepoškodíte ho. Nerez je zdravotne nezávadný materiál s hladkým povrchom bez pórov, na ktorom sa nečistoty nedržia.

Nerezový drez má aj pár nevýhod – po čase používania sa na ňom môžu objaviť malé škrabance a deformácie. Často ho treba čistiť – zostávajú na ňom viditeľné stopy po zaschnutých kvapkách vody.

Keramické drezy – keramika je vysoko odolná voči nárazu a také sú aj tieto drezy. Odolávajú poškriabaniu, nárazom a aj vysokým teplotám. Tento typ si môžete kúpiť v rôznych farebných prevedeniach tak aby čo najlepšie ladili s vašou kuchyňou. Nemusíte sa obávať vyblednutia – keramika je stálofarebný materiál, ktorý odoláva aj agresívnym chemickým prostriedkom.

Nevýhodou týchto drezov je ich vyššia zaobstarávacia cena.

Granitové drezy – ďalším vyhľadávaným a čoraz viac obľúbenejším materiálom pre kuchynský drez je granit. Ide vlastne o kameninové drezy, ktoré sa vyznačujú tvrdosťou a odolnosťou kameňa. Granitový drez je vyrobený zo zmesi kamenných drvín, spojív a farbív. Vďaka tomu môžu mať drezy rôzne farby a tvar. Sú odolné voči teplotám do 280°C, stálofarebné, odolné voči rozbitiu, poškrabaniu a nečistotám. Vodný kameň a zaschnuté kvapky vody na nich nie je vidieť.

Jedinou nevýhodou týchto drezov je ich vyššia cena.

Kompozitné drezy – tento typ drezov je zhotovený z certifikovaného materiálu Tectonite. Je to syntetický materiál, ktorý odoláva krátkodobému pôsobeniu vysokej teploty, chemikáliám v čistiacich prostriedkoch ale aj poškrabaniu a vďaka hladkému povrchu aj zachytávaniu nečistôt. Ak vám aj v kuchyni záleží na estetike môžete si k tomuto typu drezu kúpiť vodovodnú batériu z rovnakého materiálu a rovnakej farby.

Vybrať si kuchynský drez z kvalitného materiálu môžete aj na e-spotrebice.sk. Nájdete tu bohatý výber z množstva drezov z rôznych materiálov a farieb, a nie len to. Určite oceníte aj množstvo doplnkov do drezu, ktoré sa stanú vašimi novými pomocníkmi pri varení či pečení.

Doplnky ku kuchynskému drezu.

K drezu si môžete dokúpiť rôzne doplnky, ktoré pri prácach v kuchyni isto využijete a život bez nich si už nebudete vedieť predstaviť. Dosky na krájanie, alebo vaničky na odkvapkávanie umytého ovocia a zeleniny presne zapadnú do drezu. Ak vám záleží aj na estetickej stránke kuchynskej linky môžete si vybrať z pestrej farebnej škály drezov a k nim prislúchajúce farebné odtiene vodovodných batérií. Dodáte tak svojej kuchyni punc elegancie.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov