Návod ako ušiť kryt na šijací stroj a tak ho ochrániť pred prachom a nečistotami

Prepadli ste šitiu? Táto tvorivá technika je tak variabilná, že sa vám vôbec nečudujeme. Netreba zabúdať na pomocníka, ktorý nám šitie každodenne uľahčuje a urýchľuje. Prach a nečistoty šijaciemu stroju vôbec nesvedčia, preto je skvelý nápad ochrániť ho pred nimi originálnym krytom. Základný postup nájdete nižšie, no ak sa cítite dobrodružne a chcete sa pri šití vyblázniť, inšpirujte sa nápadmi, ako by taký kryt na šijací stroj mohol vyzerať.

Pripravte si:

 • látku podľa vášho vkusu, pokojne môže ísť o viacero zvyškov rozličných látok,
 • nažehľovací vlizelín,
 • pravítka,
 • okrúhlu rezačku a podložku na rezanie (postačia vám však aj nožnice),
 • špendlíky,
 • šijací stroj,
 • nite hodiace sa k farbe látky,
 • žehličku.

Návod, ako ušiť kryt na šijací stroj

 1. Zmerajte výšku, šírku a dĺžku vášho šijacieho stroja.
 2. Kryt na stroj budú tvoriť dve malé bočné steny a jedna hlavná časť. Rozmery hlavnej časti: dĺžka šijacieho stroja + 2,5 cm x dvojnásobok výšky šijacieho stroja + šírka šijacieho stroja. Bočné časti vystrihnite z látky dve, ich rozmery sú: výška x šírka šijacieho stroja.
 3. Všetky časti nažehlite na vlizelín, ktorý ich spevní. Potom ich vyrežte alebo vystrihnite.
 4. Najväčší kus látky položte vertikálne a rovnako k nemu priložte jeden bočný diel. Priložte ich k sebe tak, aby sa dotýkali lícnou stranou a pripevnite prichyťte ich špendlíkmi. Keď dokončíte celú stranu bočnej strany krytu, pokračujte prichytením jej vrchnej časti a potom protiľahlej strany. Pre lepšiu predstavu nasledujte kroky vo videu.
 5. Potom prešite miesta, ktoré ste vyznačili špendlíkmi jednoduchým stehom. Keď dôjdete na roh a budete potrebovať látku otočiť o 90°, vždy zapichnite ihlu dovnútra, aby sa vám látky pri otáčaní nepohli.
 6. Rovnaký postup opakujte s druhou bočnou stranou krytu.
 7. Spodnú časť krytu ohnite dovnútra a prešite, aby sa nepárala.
 8. Kryt prevráťte a môžete ho hneď začať používať!

zk

ZDIEĽAJ NA: