Stavba kruhového domčeka z vriec plnených zeminou

Mnohým ľuďom nevyhovuje súčasný uponáhľaný svet. Neuznávajú moderné vychytávky a radi sa vracajú k materiálom a postupom, ktoré používali naši predkovia. Ukážeme Vám domček, ktorý svojim zjavom rozhodne nepatrí medzi také domy, na ktoré ste zvyknutí. Na prvý pohľad Vám tieto malé domčeky môžu pripomínať jurty, no líšia sa druhom použitého materiálu a spôsobom výstavby. Výstavba tohto domu nie je ekonomicky náročná, preto túto lacnejšiu verziu môžu oceniť mnohí ľudia, ktorí túžia mať vlastný príbytok, no nemajú dostatok financií. Ako taký domček vzniká a aký materiál naňho treba?

Základom sú vrecia plnené zeminou, štrkom alebo pieskom. Každý z týchto materiálov má iné izolačné vlastnosti. Pochybujete nad stabilitou a pevnosťou tohto materiálu? Nie sú to práve vrecia s pieskom, ktoré hrajú hlavnú úlohu ako ochrana pred povodňami? A nie nadarmo sa kedysi na vojenských frontoch z tohto materiálu vytvárali zákopy. Na základy sa odporúča plniť vrecia štrkom, na steny je vhodná aj zemina zmiešaná s iným materiálom. Je to omnoho rýchlejšie ako klasické budovanie domu. A ako je možné, že vrecia držia pokope? Sú vystužené železnými tyčami, na lepšie upevnenie sa používa aj ostnatý drôt. V týchto domoch je samozrejmosťou aj pripojenie k všetkým inžinierskym sieťam, na čo treba pamätať počas výstavby. Stavba strechy sa môže zdať o niečo zložitejšia, no aj táto etapa sa dá po detailnejšom naštudovaní zvládnuť. Na podlahu sa vylieva betón, na omietnutie vnútorných stien je vhodná hlinená a na vonkajšie steny sa používa cementová omietka. Zariadenie a ostatné detaily sú už na konkrétnom majiteľovi.

Kruhový domček


Aj keď takéto stavby neulahodia každému, veľkou výhodou je ich rýchla výstavba a hlavne ich finančná nenáročnosť. Vedeli by ste si predstaviť v takomto, no väčšom domčeku žiť?

Viac info nájdete / Kruhový domček: Earthbag Building Guide | Earthbag Building DVD 

Zdroj: Owen Geiger pre instructables

ZDIEĽAJ NA: