Krbové kachle – dominantný kúsok do moderného interiéru

V dávnych časoch sme kozub mohli nájsť nielen v honosných palácoch či radniciach, ale aj v domoch našich starých mám, kde vytváral úžasnú atmosféru, na ktorú sme sa vždy veľmi tešili. Slúžil nielen na vykurovanie, ale aj ako hlavný zdroj osvetlenia.  

A ako je to dnes? Symbolizuje stále teplo domova? Na svoje si určite prídu zanietení chalupári, milovníci elegancie či zástancovia škandinávskeho štýlu. A môžete očakávať ešte viac.  

Pohár vína, v ruke dobrá kniha a v pozadí hrejivý a praskajúci oheň. O tomto sníva vaša romantická duša? Tak potom sú krbové kachle ten najlepší doplnok do vašej obývačky. 

Tradičné riešenie pre modernú domácnosť?  

Kozubové či krbové kachle už dávno nepatria len na víkendové chalupy. Svojimi farebnými a materiálovými prevedeniami môžu byť ozdobou každého interiéru. Ak preferujete minimalistický dizajn, tento interiérový doplnok vytvorí hlavnú dominantu otvoreného priestoru. V prípade, že máte váš domov ladený do vidieckeho či rustikálneho štýlu, krbové kachle krásne vyniknú v spojitosti s drevom.  

Základné rozdelenie krbových kachlí  

Ak sa rozhodujete pre kúpu krbových kachlí, v prvom rade by ste mali zvážiť ich účel. To, či ich budete používať na dennej báze alebo len príležitostne, nám veľa napovie. Hlavnou otázkou teda je, či chcete, aby kachle vytvárali:  

  • hlavný zdroj tepla – v dome, na chalupe či chate, 
  • doplnkový zdroj – ak máte centrálne kúrenie a krbové kachle budú využívané na dodatočné kúrenie,  
  • výnimočné kúrenie – krbové kachle budú slúžiť skôr ako doplnok interiéru a len na príležitostné kúrenie.  

Dobrá služba pre životné prostredie  

Krbové kachle nemusíte využívať len ako alternatívny zdroj energie. Pokojne môžu tvoriť aj hlavný vykurovací systém celého domu. Takisto patria medzi jediný zdroj vykurovania, keď nie je potrebné využívať elektrickú energiu. Ak sa naučíte využívať drevo šetrne a efektívne, životné prostredie vám bude zaviazané. 

Zdroj obrázka: Anatoliy Eremin / Shutterstock.com 

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov