Krabice na sťahovanie: Ako vybrať tie správne?

Každý, kto už zažil v živote sťahovanie vie, ako dokáže preveriť kondičku aj organizačné schopnosti. Neraz ide o komplikovaný proces, kedy je potrebné zladiť balenie vecí, rozoberanie, ich prepravu a napokon aj vynesenie do nových priestorov. Všetko sa môže uľahčiť, ak si pripravíte vhodné krabice na sťahovanie. Poradíme, ako si vybrať a prezradíme vám tiež, prečo sa príliš neoplatí improvizovať.

Keď si chcete veci zabaliť sami

Či už sa rozhodnete využiť profesionálne sťahovanie bytov, alebo chcete mať sťahovanie úplne vo svojej réžii, v drvivej väčšine prípadov patrí medzi prvé kroky svojpomocné balenie vecí. Hoci súčasťou komplexných sťahovacích služieb je aj balenie vecí, je najlepšie ak rôzne drobnosti preberiete a zabalíte svojpomocne. V každom prípade, je potrebné ešte pred samotným balením a sťahovaním zohnať si dostatok krabíc a ďalšieho baliaceho materiálu. Ide o nevyhnutnú súčasť plánu, aby sa z celého sťahovania nestal chaos.

Ani zháňanie obalového materiálu a krabíc na sťahovanie však nemusí ísť úplne jednoducho. Ideálne je, ak si veci na sťahovanie rozdelíte do viacerých skupín, ako napríklad nábytok, elektroniku, doplnky do bytu, oblečenie či hračky. Pre každú z týchto skupín si nielen podľa typu ale aj množstva odporúčame zohnať ten najvhodnejší obalový materiál. Sme presvedčení, že na nasledujúcich riadkoch nájdete užitočné rady, ako na to.

Krabice na sťahovanie majú význam aj vtedy, keď potrebujete vyriešiť sťahovanie kancelárií. V takom prípade je ideálne zohnať krabice rôznych veľkostí a inštruovať zamestnancov, ako ich správne zložiť a označiť. Skúsaná sťahovacia firma Vám s tým rada pomôže.

Ako si vybrať krabice na sťahovanie?

Táto jednoduchá otázka nemá úplne jednoduchú odpoveď. V prvom rade treba poznamenať, že nie je krabica ako krabica. Najčastejším materiálom je vlnitá lepenka, ľudovo nazývaná kartón. Základom je, z akého počtu vrstiev je krabica na sťahovanie vyhotovená. Platí, že čím viac, tým bude krabica pevnejšia a tým bude vyššia aj jej nosnosť. Dobrou voľbou sú krabice vyhotovené z piatich vrstiev, ktoré zvládnu aj ťažšie predmety. Minimálnym štandardom sú ale trojvrstvové krabice. Ideálne päťvrstvové.

Pri výbere sa zamerajte teda nielen na rozmery, nosnosť ale tiež na prípadné ergonomické a ďalšie praktické prvky. Predovšetkým teda výrezy na nosenie či možnosti uzavretia a upevnenia či označenia krabice. Práve dôsledné rozdelenie a označenie zabalených vecí vám sťahovanie výrazne uľahčí.

Krabice na sťahovanie nie sú jediným, čo budete potrebovať

Podľa toho čo sme písali vyššie už zrejme tušíte, že skôr ako sa začnete sťahovať, mali by ste si spraviť nákupný zoznam so všetkým, čo budete potrebovať. Okrem krabíc na sťahovanie v rôznych rozmeroch by ste si mali pripraviť aj ďalšie potreby. Medzi nimi by nemali chýbať lepiace pásky na zalepenie krabíc, štítky na ich označenie, stretch fólie, ktoré sú ideálne na obalenie väčších predmetov a nábytku, bublinkové fólie, ktoré ochránia krehké predmety a taktiež pevne igelitové vrecia, do ktorých zbalíte značnú časť svojho šatníka.

Dajú sa zohnať krabice na sťahovanie zdarma?

Po prečítaní vyššie uvedených tipov vám možno napadne, či by sa krabice na sťahovanie nedali zohnať zdarma, veď krabíc je predsa všade dosť. Môžete sa určite opýtať s miestnom supermarkete či akomkoľvek inom obchode, či nemajú krabice navyše. Niekde sa vám možno aj podarí nejaké zohnať, napokon supermarkety o ne väčšinou nemajú núdzu. Obľúbené sú aj „krabice od banánov“, ktoré sú síce pevné, no spravidla sa nedajú zavrieť. Niekto by vám možno ponúkol aj drevené či plastové prepravky, tie však na sťahovanie nie sú príliš vhodné kvôli svojej hmotnosti a nemožnosti uzavretia.

Krabice zdarma navyše môžu byť znečistené a najmä poškodené. Tým že už boli použité, klesá aj ich pevnosť a odolnosť, takže zlyhať môžu práve v tom najnevhodnejšom momente. Problematické môže byť navyše aj načasovanie. Ak máte záujem o krabice zdarma, beriete čo je práve dostupné a to znamená, že budete mať príliš veľa malých krabíc, alebo naopak príliš veľa veľkých a ťažko použiteľných krabíc.

Improvizovať sa príliš neoplatí

Špeciálne krabice na sťahovanie majú svoj význam a akékoľvek improvizovanie môže spôsobiť, že sa vám veci počas sťahovania poškodia, prípadne sa vám s nimi bude zle manipulovať. Myslite na to, že počas sťahovania budete mať množstvo rôznych starostí a to posledné, čo chcete riešiť, sú roztrhnuté či rozpadávajúce sa krabice. Úspora v tomto smere za to naozaj nestojí a keď aj máte predsa len veľmi napnutý rozpočet, spýtajte poskytovateľov sťahovacích služieb opýtať na možnosť zapožičania krabíc a ďalšieho príslušenstva na sťahovanie.  Na správnom označení a balení vecí do krabíc stojí a padá celé sťahovanie. Tu sa neoplatí nič podceniť.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov