Študenti vyrábajú tašky z materiálu, ktorý by ste určite nečakali!

Zhnité resp. nadbytočné ovocie neláka svojím výzorom, vôňou a už vôbec nie chuťou. Väčšinou putuje rovno do koša a viac sa nad ním nezamýšľame. Verili by ste však, že má aj iné, oveľa praktickejšie využitie? Dá sa z neho vyrobiť taška!

Inovatívny projekt holandských študentov Fruitleather Rotterdam totižto spočíva v tom, že zhnité ovocie pretvorí v materiál pripomínajúci kožu, ktorý sa dá využiť napríklad na výrobu tašiek, ale napríklad aj autosedačiek.

Študenti, Koen Meerkerk a Hugo De Boon, zaangažovaní v tejto iniciatíve si všimli, že po miestnych trhoch ostane vždy zhruba 3,500 kíl zhnitého jedla, za odstránenie ktorého by majitelia stánkov museli platiť 12 centov/kg. Množstvo predavačov sa tak jedla zbavuje nelegálne, čím dochádza k obrovskej miere plytvania.

Títo šikovní mladí ľudia, teda toto zhnité ovocie zozbierali a výrobným procesom, ktorý je z veľkej miery tajomstvom, ho premenili na pevný materiál. Prezradili iba, že ovocie zbavia rôznych kôstok a semiačok, a taktiež ho prevaria za účelom zabitia baktérií, ktoré zapríčiňujú ďalšiu hnilobu. Výslednú pastu napokon „natrú“ na určitý povrch a nechajú zaschnúť.

Kožené tašky vyrobené z nadbytočného ovocia | Fruitleather Rotterdam 1
© Fruitleather Rotterdam
Kožené tašky vyrobené z nadbytočného ovocia | Fruitleather Rotterdam 2
© Fruitleather Rotterdam
Kožené tašky vyrobené z nadbytočného ovocia | Fruitleather Rotterdam 5
© Fruitleather Rotterdam
napad kozena taska vyrobena zo zhniteho ovocia 6
© Fruitleather Rotterdam
napad kozena taska vyrobena zo zhniteho ovocia 8
© Fruitleather Rotterdam
Kožené tašky vyrobené z nadbytočného ovocia | Fruitleather Rotterdam 7
© Fruitleather Rotterdam

Stránka autorov / Kožené tašky vyrobené z nadbytočného ovocia: facebook

Zdroj: mashable

ZDIEĽAJ NA: