Koniec chaosu. Urobte si poriadok podľa moderných metód!

Počuli ste už o zázračnom upratovaní podľa Marie Kondo? Jej metóda upratovania obletela celý svet a právom si získala množstvo pochvalných reakcií. Nejde pritom o nič zložité. V tomto článku vám preto priblížime niektoré z pravidiel, ktoré využijete ako vo svojej domácnosti, tak aj napríklad v kancelárií alebo v garáži. Princípy Marie Kondo sú totiž univerzálne uplatniteľné na akýkoľvek priestor, v ktorom podľa vášho názoru zavládol zmätok.

Ako k upratovaniu pristúpiť

Podľa tejto metódy by ste k upratovaniu nemali pristupovať ako k nevyhnutnosti, ale ako k príležitosti prevzdušniť priestor okolo seba, získať viac miesta a zlepšiť prostredie, v ktorom sa dlhodobo pohybujete. Keď sa zbavíte vecí, ktoré sa nahromadili na vašom pracovnom stole, kuchynskej linke alebo pracovnom ponku, vyčistíte si hlavu, ujasníte si myšlienky a vrátite poriadok do svojho života. Budete tak mať priestor na svoj ďalší rozvoj a riešenie iných problémov, ako je večné hľadanie a presúvanie vecí.

Zabudnite na upratovanie po miestnostiach

Druhým dôležitým bodom je pristúpiť k upratovaniu nie po miestnostiach (priestoroch alebo kusoch nábytku), ale po kategóriách. Vyberte si teda jeden typ veci, ktorý chcete upratať – môže ísť o knihy, oblečenie, kuchynské náradie alebo možno skrutky. Jednou z vecí, ktoré sa často v domácnostiach aj kanceláriách hromadia v neskutočnej miere, sú papiere, upratovanie si preto popíšeme na tejto kategórii.

Ideme na to!

Všetky papiere, faktúry, účtenky, poznámkové bloky, popísané zošity a iné papierové dokumenty nanášajte zo všetkých miestností, škatúľ a zásuviek na jednu hromadu. Tiež vás vystrašilo, koľko ich je? To je len dobre. Teraz totiž začína fáza triedenia, počas ktorej celú hromadu roztriedite na to, čo si chcete alebo potrebujete nechať, na to, čo potrebujete uložiť inak a lepšie (v prípade papiera napríklad zdigitalizovať) a čoho sa môžete bez ľútosti zbaviť.

Čo si ponechať

Na prvej hromade sa objavili všetky dokumenty, ktoré si potrebujete ponechať. Papiere teraz roztriedite podľa tém, hierarchie alebo veľkosti tak, aby vám vybraný systém aj v budúcnosti dával zmysel. Potom zvážte, aký organizér vám najlepšie pomôže sa v papieroch vyznať. Ideálne sú usporiadače rôznych veľkostí, úložné škatule na dokumenty alebo závesné zložky. Pomôcť vám môžu aj prospektové obaly, kancelárske sponky alebo zošívačka. Po uložení dokumentov nezabudnite všetko opísať pomocou samolepiacich štítkov. Akonáhle zpacifikujete túto hromadu, uložte všetky usporiadače a krabice na miesto, kde ich aj v budúcnosti budete mať po ruke.

TIP: Vyberte si z najširšej ponuky šanónov. Dôležité je vybrať si zakladače na papiere, ktoré budú nielen kvalitné a odolné, ale budú ladiť aj s priestorom okolo vás.

Čo potrebuje zdigitalizovať

Veľa dokumentov nepotrebujete uchovávať v origináli v papierovej verzii. Pomocou skenera ich naskenujte a potom si ich uložte na počítač, externý disk alebo cloud. Ideálne je zmysluplné roztriedenie do zložiek, ktoré vám v budúcnosti umožnia ľahko materiály dohľadať či zmazať. Akonáhle máte dokumenty v elektronickej podobe, ich papierovú verziu môžete presunúť do tretej kategórie.

Čo môžete vyhodiť

Bez ľútosti sa zbavte všetkých neaktuálnych dokumentov, nepotrebných návodov na použitie, faktúr výrobkov po záruke i hocičoho iného, čo už nebudete potrebovať. Všetky papiere vyčistené od kancelárskych sponiek a obalov môžete odviezť do zberu. Nezabudnite ale, že niektoré dokumenty si zaslúžia zodpovedajúce zničenie. Na to najlepšie využijete elektrickú skartovačku papiera, ktorá rozreže dokumenty na prúžky či častice.

TIP: Uľahčite si prácu vďaka kvalitnej domácej skartovačke papiera, ktorá vám pomôže zbaviť sa dokumentov rýchlo, efektívne a spoľahlivo.

V budúcnosti na tento systém myslite a vždy, keď vám doma alebo v kancelárii pribudne nový dokument, zvážte, do ktorej z týchto troch kategórií patrí, a podľa toho ho uložte, zdigitalizujte alebo zničte. Akonáhle totiž do priestoru okolo seba zanesiete tento poriadok, bude sa vám lepšie dýchať. Alebo tak to aspoň tvrdí Marie Kondo a milióny jej fanúšikov z celého sveta.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov