Komfort bez následkov, alebo ako si užívať a pritom neškodiť životnému prostrediu

Dnes sa starostlivosť o životné prostredie stáva dôležitou súčasťou množstva ľudí. Ľudia čoraz viac recyklujú, kupujú biopotraviny, jazdia na hybridných automobiloch, bicykloch alebo elektrických skútroch, šetria vodou a snažia sa čo najlepšie znížiť emisie uhlíka. Hlavné riziká pre životné prostredie a udržateľnosť sa napriek tomu neznižujú. 

Odlesňovanie, neudržateľné poľnohospodárstvo a výroba fosílnych palív naďalej vedú našu planétu nebezpečnou cestou k nekontrolovaným zmenám podnebia. Pytliactvo, nadmerný rybolov a invázne druhy ohrozujú ekosystémy na celom svete. Straty biotopov, ktoré sú najväčšou hrozbou pre rôzne druhy živočíchov a rastlín na celom svete, neustále pribúdajú. Ako to zmeniť? 

Používajte čistý DPF filter 

Automobilový priemysel škodí nášmu ovzdušiu a celému životnému prostrediu najviac. Preto je dôležitý nielen rozvoj elektromobility na Slovensku, ale aj používanie čistých DPF filtrov.  

Podstatne veľká časť moderných áut využíva na svoj pohon a chod diesel. Na úkor nižšej ceny a výkonu motora, sa ale dostáva do ovzdušia ešte viac škodlivých látok. Ak si však budete dávať pozor na používanie kvalitných filtrov, ktoré dokážu tieto látky zadržať, bude to zas o niečo lepšie. Dôkladné čistenie DPF má preto zmysel.  

Používajte čerstvé potraviny 

Domáce jedlo je vo všeobecnosti šetrnejšie k životnému prostrediu ako spracované alebo mrazené. Dlhý zoznam prísad v spracovaných potravinách môže skrývať prísady škodlivé pre životné prostredie, ako je palmový olej, alebo energeticky náročné metódy, ako je napríklad mrazenie potravín. Spracované potraviny tiež majú tendenciu používať viac nepotrebných plastových obalov ako čerstvé suroviny.  

Dodržujte rýchlostné limity 

Milióny zvierat každý deň zahynú pri dopravných nehodách. Táto situácia sa samozrejme môže stať každému vodičovi, ale každý môže prijať preventívne opatrenia, aby ochránil seba a zároveň aj  divokú zver pred nebezpečenstvom. Pri jazde autom preto stačí dodržať rýchlostný limit. Zvýšená úroveň pozornosti pri jazde v noci je ďalším spôsobom, ako zabrániť úhynu zvieraťa a poškodeniu vášho auta.  

Nevyhadzujte 

Ak sa vám niečo pokazí, alebo prestane po čase páčiť a slúžiť, môžete to dať opraviť alebo niekomu posunúť ďalej. Profesionálny repas DPF filtra je nakoniec lacnejší a môžete vďaka tomu ochrániť nielen životné prostredie, ale aj svoj rodinný rozpočet. Tak na to myslite a určite tak k lepšiemu stavu životného prostredia prispejete.  

Zdroj obrázkov:ESB Professional/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov