Kolaps energetickej sústavy – riešenie ponúkajú tepelné čerpadlá

Nižšie popísaný príbeh ukazuje, ako jednoducho sa môže dostať na lopatky energetická sústava na nerastné suroviny bohatého a technologicky vyspelého štátu. Podobný príbeh sa pritom mohol odohrávať v januári tohto roku aj v Európe.

Texas je bezpochyby bohatým štátom USA s obrovskými náleziskami ropy a zemného plynu, ktoré sám využíva k výrobe elektriny a ďalej ju vyváža do okolitých krajín. Do februára roku 2021 bolo ťažké si predstaviť, že by sa táto krajina zo dňa na deň mohla ocitnúť bez dodávok elektriny a tepla, a svoje problémy začala okamžite ,,exportovať” do Mexika či ďalších štátov amerického Stredozápadu.

Nepriaznivé klimatické podmienky v kombinácii so zvýšeným dopytom po energiách, zníženom výkone elektrární a tiež nižším objemom ťažby, spôsobili výpadky dodávok elektriny nielen v samotnom Texase, ale tiež v Severnej Dakote, Arkansase, Louisiane, Mississippi. V rámci prepojenej energetickej sústavy muselo ďalších 11 krajín reagovať znížením dodávok elektriny, a tým predísť reťazeniu blackoutu. V Mexiku sa kvôli zníženým dodávkam zemného plynu z Texasu ocitlo bez energie viac ako 2,5 milióna domácností.

Udalosti z februárových dní poukazujú na krehkosť energetickej sústavy a nevýhody závislosti na dodávkach fosílnych.

Imúnna nie je ani Európa

Stotiny sekundy od blackoutu elektrickej siete bola pritom v januári v roku 2021 aj Európa. Ako vyzerá temná stránka závislosti na dodávkach zemného plynu, sme mohli zažiť v rokoch 2009 a 2014, kedy Rusko obmedzovalo dodávky tejto komodity do Európy, aj keď v oboch týchto prípadoch nakoniec nedošlo k zastaveniu dodávok tepla pre domácnosti.

Čo z toho plynie? Pre ponaučenie sa môžeme vrátiť späť do USA, kde ihneď po zrútení dodávok tepla a elektriny začali debaty o nutnosti zníženia energetickej náročnosti budov a nahradení neefektívnych elektrických priamotopov a kotlov na zemný plyn tepelnými čerpadlami, ktoré:

  • majú výrazne vyššiu efektivitu pri výrobe tepla,
  • pre svoju prevádzku potrebujú minimum elektriny, tj. ich prevádzka menej zaťažuje distribučnú sieť,
  • nie sú závislé na dodávkach zemného plynu,
  • sú zdrojom energie k šetrným k životnému prostrediu.

5 štátov USA už zaviedla opatrenia, ktoré zakazujú využívanie plynových kotlov a elektrických priamotopov v novostavbách, ďalšie 4 štáty podobné opatrenia už schválili a postupne ich zavádzajú, v 8 štátoch sa o týchto opatreniach hlasuje. Paradoxom pritom je, že Texas proti týmto opatreniami v minulosti lobboval, udalosti z posledných týždňov mu pritom vyjednávaciu pozíciu nezlepšili.

Zdroj obrázka: PopTika / Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov