Obaly na vajíčka premenila na veľkonočnú dekoráciu – kohúta, ktorý je zároveň košíkom na kraslice. S jej návodom, to hravo zvládnete aj vy!

Vždy túžime po originálnych dekoráciách, ktoré nemá len tak hocikto, ale zároveň nechceme, aby naše tvorivé chvíle ruinovali peňaženku. Chce to iba dobrý nápad a ochotu vidieť aj v odpade potenciál. Veď koľko obalov od vajíčok už u vás skončilo v smetnom koši? A ak vajíčka nejedávate, stačí zájsť na návštevu k babičke či susede.

K tvorbe kohúta si pripravte:

 • kartóny od vajíčok,
 • skalpel alebo orezávač,
 • nožnice,
 • farby a štetce,
 • rôzne druhy lepidla (lepiacu pištoľ, disperzné lepidlo),
 • balón,
 • noviny.

Návod ako postupovať

 1. Telo kohúta bude tvoriť miska, ktorú vytvoríte pomocou balóna a novín. Kartón od vajíčok bude slúžiť najmä na tvorbu hlavy a peria. Začnite vyrezaním špicov, ktoré sú vo vnútri. Nastrihnite ich, aby pripomínali pierka. Prvý špic nechajte v celku – bude zo štyroch pierok.
 2. Ďalšie špice nastrihnite a pridajte k nim viac „pierok“. Všetky tieto časti budú tvoriť hlavu (najmenší kúsok) a krk kohúta. Môžete ich na seba naukladať – na spodok najväčší a potom postupne až k najmenšiemu – a jemne ich ohnúť, aby pripomínali krk a hlavu (ak by boli na seba naukladané úplne rovno, nepripomínali by živého kohúta). Potom ich k sebe prilepte.
 3. Pokračujte vystrihnutím laloka, ktorý prilepíte pod bradu.
 4. Vytvorte aj zobák.
 5. Zo zvyškov vystrihnite alebo vyrežte samostatné pierka. Nalepte ich na dva rovné kusy v tvare krídel.
 6. Hlavu doplňte o hrebeň kohúta.
 7. Z rovnej časti kartónu vystrihnite dlhé perá na chvost.
 8. Balón nafúknite a zaviažte. Z novín nastrihajte pásiky, močte ich do disperzného lepidla a oblepte celý balón minimálne tromi vrstvami.
 9. Po zaschnutí lepidla balón rozrežte napoly, vzniknú tak dve „misky“. Môžete ich spevniť novinami a papierom aj zvnútra.
 10. Na novinovú misu prilepte krídla, krk s hlavou i chvostové perá. Dole prilepte dve nohy vyrobené rovnako ako hlava v kroku číslo 1. s pazúrikmi ohnutými smerom vonku.
 11. Nasleduje najkreatívnejšia časť – maľovanie. Odtiene vyberajte podľa vlastného vkusu, no štruktúru obalu od vajíčok najlepšie zvýraznia metalické odtiene. Kombinujte červenú, modrú, tyrkysovú, žltú a petrolejovú.
 12. Končeky pierok natrite tmavšou farbou.
 13. Hotovo! Kohút z obalu na vajíčka je na svete


Autorka nápadu / Kohút z obalu na vajíčka: Rosi Jo‘

ZDIEĽAJ NA: