Peň 110-ročného stromu premenila na rozprávkovú knižnicu, odkiaľ si ktokoľvek môže zadarmo požičať knihu a začítať sa do príbehu

Čo sa stane, keď má knihovníčka pred svojim domom 110-ročný peň? Premení ho na knižnicu! Sharalee Armitage Howard pracuje v knižnici Coeur d’Alene v Idaho. Keď začal starý topoľ pred jej domom hniť a musel byť z bezpečnostných dôvodov zrezaný, hneď vedela, ako využije peň, ktorý po ňom ostane. Výnimočný strom má teraz výnimočnú funkciu – slúži ako Little Free Library – teda malá verejná knižnica, kde si ľudia môžu zadarmo požičať knihy. Môžu ich sem aj darovať a samotná knižnička jej nezisková organizácia, ktorá podporuje lásku k čítaniu a komunitný život.

Vo svete je viac ako 75,000 registrovaných knižníc, ktoré fungujú rovnakým spôsobom v 88 krajinách sveta. Každá má svoj vlastný príbeh a charakter. Keď Sharalee zdieľala svoj príbeh na Facebooku, internet zaplavili pozitívne komentáre jej krásneho nápadu.

Myslela na každý detail. Do knižnice vedú kamenné schody a dvere so sklenenými tabuľami. Teplé svetlo pôsobí lákavo už zdiaľky. Na ráme dverí sú pripevnené drevené dekorácie s názvami klasických literárnych diel – napríklad Volanie divočiny alebo Hrozno hnevu.

Aj keď túto knižnicu nemôžete navštíviť osobne, pokochajte sa jej fotografiami napríklad na Instagrame organizácie Little Free Libraries, kde nájdete stovky podobných miest. Možno vás inšpiruje k založeniu podobnej knižnice vo vašom okolí.

Peň stromu ako rozprávková verejná knižnica

It’s beginning to look a lot like Christmas!

Gepostet von Sharalee Armitage Howard am Donnerstag, 13. Dezember 2018

Ok, this project isn’t quite finished… but I can’t wait to share it. We had to remove a huge tree that was over 110…

Gepostet von Sharalee Armitage Howard am Montag, 10. Dezember 2018

Knižnica z pňa stromu

The Little Free (Tree) Library

This is an awesome project. A Coeur d'Alene artist found a unique way to repurpose an old and decaying tree in her front yard. She's turned the tree's stump into a Little Free Library. It's a free book exchange designed to encourage reading. A Facebook post from the woman has since been shared close to 30,000 times!https://www.krem.com/mobile/article/news/local/kootenai-county/artist-turns-100-year-old-tree-in-coeur-dalene-into-little-library/293-3fa730c4-2ccf-4771-bed9-0176fb334083

Gepostet von Taylor Viydo am Dienstag, 18. Dezember 2018

Stránka knižnice a foto © Little Free Library

Darovanie kníh na dobrý účel je možné aj prostredníctvom stránky zapadnuteprachom.sk. Dáte tak prečítaným, nečítaným, nepotrebným či „prachom zapadnutým“ knihám druhú šancu na ich znovu-prečítanie novým čitateľom.

Zdroj / Knižnica z pňa stromu: mymodernmet

ZDIEĽAJ NA: