Toto je najkrajšia knižnica sveta. Keď zistíte, kde sa nachádza budete ju chcieť navštíviť tiež!

Knižnicu Klementinum nájdete priamo v srdci Prahy a čitatelia internetových magazínov ju zvolili za najkrajšiu knižnicu na svete! Vysoké police plné starobylých kníh, glóbusy, fresky na stropoch, nádherná podlaha… Nemáte pocit, že ste sa preniesli do fantazijného sveta čarodejníckej školy?

Klementinum je krásnym príkladom barokovej architektúry. Prehnaná ozdobnosť z nej robí šperk medzi budovami. Prvýkrát bola otvorená v roku 1722 ako súčasť jezuitskej univerzity a schováva viac ako 20,000 kníh. Fresky na stropoch namaľoval Jan Heibl. V roku 1781 vytvoril Karel Rafael Ungar kolekciu literatúry v českom jazyku pod názvom Biblioteca Nationalis. Niektoré z najstarších historických kníh boli poslané Googlu, aby ich oskenovali a zaradili do online Google knižnice. To iba svedčí o tom, aké poklady v nej nájdete.

Pri prechádzaní sa po tejto knižnice na nás z každej strany dýcha génius tohto miesta. Klementinum kedysi bolo treťou najväčšou jezuitskou školou na svete. Od roku 1775 až dodnes tu zaznamenávajú počasie v okolí. A zmienka o nej sa nachádza aj v románe slávneho španielskeho spisovateľa Jergo Luis Borgesa. Túto pražskú perlu si nenechajte na svojich potulkách po meste ujsť!

Foto: klementinum.com
Foto: klementinum.com

Stránka knižnice: klementinum.com | Zdroj / Najkrajšia knižnica Klementinum: popularne

ZDIEĽAJ NA: