Pripravte si novinový papier! S týmto návodom si hravo vyrobíte klobúk pletený z papierových ruličiek

Pletenie košíkov má na Slovensku dlhoročnú tradíciu, ale jemnú motoriku si precvičíte aj oveľa jednoduchším spôsobom. Šikovnosť svojich rúk môžete overiť pri pletení z papiera ako táto šikovná tvorilka Kateřina. Hotový klobúčik poslúži ako prírodná jarná dekorácia alebo hračka pre vaše dieťa.

Materiál:

 • novinový papier,
 • nožnice,
 • ceruza,
 • pravítko,
 • ihlica na pletenie,
 • lepidlo na papier,
 • miska,
 • štipce na bielizeň,
 • kliešte,
 • dekorácie – napríklad umelé kvety, mašľa, papierové motýle, čipky a podobne.

Návod ako postupovať

 1. Najskôr si papier nastriháme na pásiky široké 16 cm a 8 cm. Širšie slúžia ako osnova, tenšie slúžia na opletanie. Po vystrihnutí pásika naň nanesieme trochu lepidla a obtočíme ho šikmo okolo ihlice. Takto šikmo obtáčame až do konca pásika, kde opäť nanesieme trošku lepidla a ruličku takto zafixujeme, aby sa nerozplietala. Napravo sú širšie ruličky, tých potrebujeme 16, napravo sú tenšie, tých potrebujeme cca 60.
 2. Z 8 širších ruličiek vytvoríme kríž. Dve tenšie, opletacie ruličky do seba zasunieme, prehneme a kríž opletieme.
 3. Opletanie prebieha tak, že z ruličiek vytvoríme tvar písmena U a zasunieme ich na jedno rameno kríža. Potom ich prekrížime, ohneme o 90° a prepletieme jednu ponad a druhú popod ďalšie rameno kríža. Na druhej strane ich prekrížime, ohneme o 90° a opletieme jednu ponad a druhú popod ďalšie rameno kríža – takto postupujeme kým kríž opletieme dvakrát. Potom oplietame osnovné ruličky spoločne.
 4. Osnovné ruličky si rovnomerne roztiahneme a opletáme asi tri rady, kým nepokryjeme celé dno misky, ktorú budeme oplietať. Potom ich zdvihneme a štipcami prichytíme o misku.
 5. Potom pletieme tak ako na obrázku približne 15 radov.
 6. Osnovné ruličky v poslednom riadu zahneme doprava za nasledujúcu a potom smerom von. Do medzier medzi osnovnými ruličkami zasunieme ostatných 8 širších ruličiek prehnutých na polovicu. Zbavíme sa tak veľkých medzier a klobúk sa spevní.
 7. Keď skončíme s vkladaním širších ruličiek, klobúk si otočíme.
 8. Potom začneme vypletať striešku klobúka. Prvý rad je náročný ale ak si budete dávať pozor na ruličky a poriadne ich uťahovať, podarí sa. Upleťte takto desať riadkov.
 9. Opletacie ruličky vložíme pod osnovné ruličky a osnovné ruličky zahneme smerom dovnútra na spodnej strane klobúka a prestrčíme ich cez druhý krajný rad opletacích ruličiek, kde ich zároveň zalepíme. Zvyšky odstrihneme.
 10. Hotový klobúk ľubovoľne ozdobíme.

Klobúk pletený z papierových ruličiek


Stránka autorky / Klobúk pletený z papierových ruličiek: mimibazar

ZDIEĽAJ NA: