Čo sa stane s vaším telom, keď prestanete fajčiť, už po 20 minútach!

Fajčenie škodí zdraviu – a nie je to len chytľavý refrén z piesne, ale holý fakt. Môže vás doviesť až na smrteľnú posteľ, kvôli infarktu, rakovine, mozgovej príhode alebo uduseniu. Ak sa rozhodnete s touto závislosťou zatočiť, potrebujete plán ako poraziť chuť na cigaretu a ako sa vyhnúť spúšťačom tejto chute. Zapálite si, keď cítite stres? Alebo je to spolu s kávou váš ranný rituál? Ak napokon skončíte pri starom známom konštatovaní – na niečo zomrieť musím – možno vás presvedčí nasledujúci pohľad do budúcnosti. Toto všetko sa zmení k lepšiemu, keď si už nezapálite žiadnu cigaretu.

Po 1 hodine

Už po dvadsiatich minútach sa zníži srdcový tep a vráti sa do normálu. Pomaly klesá krvný tlak a zlepšuje sa prekrvenie tela.

Po 12 hodinách

Cigarety obsahujú toxíny ako napríklad oxid uhoľnatý, ktorý sa nachádza v cigaretovom dyme. Tento plyn môže vážne poškodiť zdravie a dokonca zapríčiniť úmrtie. Zabraňuje totiž kyslíku dostať sa do krvi a do pľúc. Fajčiar sa môže takto nenápadne zadusiť. Už po dvanástich hodinách bez cigarety sa telo zbaví oxidu uhoľnatého.

Po 1 dni

Zníži sa riziko infarktu, hladina cholesterolu a pravdepodobnosť mozgovej príhody. Rozpúšťajú sa krvné zrazeniny a ďalej klesá krvný tlak.

Po 2 dňoch

Fajčenie poškodzuje nervové zakončenia zodpovedné za chuť a čuch. Už po dvoch dňoch môžete pocítiť intenzívnejšie chute a pachy.

Po 3 dňoch

Množstvo nikotínu v tele bývalého fajčiara sa znižuje. Hoci je to zdraviu prospešný stav, je prítomná únava, náladovosť, bolesť hlavy, túžba po fajčení a podráždenosť.

Po 1 mesiaci

Tak málo stačí na to, aby sa zlepšil stav pľúc. Liečia sa a zvyšuje sa ich kapacita. Môže vymiznúť kašeľ a dýchanie sa prehlbuje. Zlepší sa aj kondícia a zvládanie kardio-cvičení.

Po 1-3 mesiacoch

V nasledujúcich mesiacoch sa zlepšuje prekrvenie organizmu.

Po 9 mesiacoch

Pľúca sú takmer v poriadku. Ľahšie sa čistia a preto sa objavuje menej infekcií a zlepšuje sa imunita.

Po 1 roku

Riziko srdcovo-cievnych ochorení sa zmenší o polovicu. Počas nasledujúceho roka sa bude ešte viac znižovať.

Po 5 rokoch

Cievy, žily a vlásočnice sa opäť rozširujú a je menšia pravdepodobnosť ich upchatia a mozgovej príhody.

Po 10 rokoch

Pravdepodobnosť vzniku rakoviny pľúc, ktorá by mala fatálny dopad, je o polovicu nižšia ako u fajčiarov. Taktiež sa znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny úst, hrdla alebo pankreasu.

Po 15 rokoch

Pravdepodobnosť rozvoja srdcovo-cievnych ochorení je rovnaká ako u nefajčiarov. Podobne riziko vzniku rakoviny pankreasu je rovnaké ako u nefajčiarov.

Po 20 rokoch

Po dvadsiatich rokoch je telo fajčiara takmer navlas rovnaké ako telo nefajčiara a rozvoj spomínaných chorôb nie je omnoho pravdepodobnejší ako u nefajčiarov. Telo sa zregenerovalo a funguje naplno.

Zdroj / Čo sa stane s vašim telom, keď prestanete fajčiť: medicalnewstoday

Foto: pixabay.com

ZDIEĽAJ NA: