Kde darovať knihy? Máme pre vás 10 tipov, ako im dať druhú šancu

Čo robiť s knihami, ktoré sú prečítané, nečítané alebo nechcené a zapadajú prachom na polici? Tým, že ich darujeme alebo predáme, môžeme prispieť k ochrane životného prostredia a zároveň tým pomôcť iným ľuďom získať radosť z čítania. Darovanie kníh je skvelý spôsob, ako sa zbaviť nepotrebných kníh a zároveň pomôcť iným čitateľom získať nové zdroje informácií. Ak rozmýšľate kde darovať knihy, čítajte ďalej, ideálne až do konca 🙂

Kde darovať knihy? Máme pre vás 10 tipov, ako im dať druhú šancu

Máte niekoľko možnosti, kde darovať knihy

1. Knižnice

Mnohé knižnice prijímajú čítané knihy len ako dar. Vo väčšine prípadov prijímajú knižky, ktoré sú novšieho vydania a vo veľmi dobrom stave. Obráťte sa na svoju miestnu knižnicu a zistite, či sú ochotní prijať vaše knihy.

2. Charita

Charitatívne organizácie radi prijímajú darované knihy, ktoré používajú na zbieranie finančných prostriedkov prostredníctvom predaja v ich obchodoch alebo ich rozdávajú ľuďom v núdzi. Navštívte miestnu charitu a zistite, či by mali záujem o vaše knihy.

3. Knižné búdky

Knižné búdky a verejné knižnice sú miesta, kde si môžete požičať alebo vymieňať knihy v niektorých prípadoch aj vziať. Väčšinou sú umiestnené na uliciach, v parkoch alebo v čakárňach a sú otvorené pre verejnosť. Ide o skvelý spôsob, ako podporiť čítanie a zdieľanie kníh v komunite.

4. Nemocnice a zdravotné zariadenia

Darovanie kníh nemocnici je skvelý spôsob, ako spríjemniť pobyt pacientom a ich rodinám v nemocnici. Pri darovaní je tiež dôležité zvážiť, či sú žánre kníh vhodné pre pacientov a ich rodiny. Napríklad, ak sa darujú knihy deťom, mali by byť prispôsobené ich veku a záujmom.

5. Školy, škôlky a detské domovy

Darovanie kníh pre deti a mládež do škôl a detských domovov je skvelý spôsob, ako podporiť vzdelávanie a rozvoj detí, schopnosti čítania a písania. Ak chcete pre tieto inštitúcie darovať knihy zistite, či majú nejaké špecifické požiadavky alebo požiadavky na typ kníh, ktoré sú ochotné prijať (napr. podľa vekovej vhodnosti).

6. Domovy dôchodcov

Niektoré domovy dôchodcov radi príjmu darované knihy, niektoré zas už majú knižnice zriadené a majú aj dostatok kníh. Ak chcete podporiť seniorov počas dlhých dní v tomto zariadení. Pri darovaní kníh pre domovy dôchodcov je tiež dôležité zvážiť, či sú knihy vhodné pre seniorov. Napríklad, ak sú knihy prispôsobené ich záujmom alebo zdravotným potrebám, môžu byť pre nich užitočnejšie.

7. Miestne neziskové organizácie

Miestne neziskové organizácie, ako napríklad domovy pre bezdomovcov alebo centra pre rodiny v núdzi, radi prijímajú knihy ako dar, aby mohli ponúknuť odreagovanie a vzdelanie ľuďom v ťažkej životnej situácii. Obráťte sa na miestne neziskové organizácie a zistite, či sú ochotní prijať vaše knihy.

8. Väzenie

Darovanie kníh pre väzňov znamená poskytnúť väzňom prístup ku knihám a pomôcť im získať nové zručnosti v práci a vedomosti počas pobytu vo väznici. Medzi najviac žiadané knihy sú beletria, náboženská literatúra, pracovné príručky a odborné knihy.

9. Antikvariáty

Ak sa chcete zbaviť kníh z akéhokoľvek roku vydania, zdá sa, že antikvariáty sú tým ideálnym miestom pre darovanie. Nie vždy to tak musí byť! Mnohé antikvariáty v dnešnej dobe vyžadujú podrobný zoznam, fotografie kníh, stav, žánre a pod. a to nie len pre výkup kníh ale aj darovanie. To znamená, že v niektorých prípadoch knihy nemusia knižné dary prijať. Rozhodne sa môžete opýtať, či by boli ochotní prijať vaše knihy.

10. Kde darovať knihy? Čo tak všetko v jednom

Vedeli ste, že existujú aj projekty, ktoré zachraňujú nechcené nečítané nepotrebné knihy, triedia ich podľa žánru a darujú ich tam, kde ich potrebujú, teda do všetkých vyššie uvedených inštitúcií? Jedným z takýchto iniciatív je projekt zapadnuté prachom. V rámci východného Slovenska nemusíte riešiť manipuláciu s knihami, ani zháňať krabice, či voziť niekam ťažké krabice s knihami a nemusíte obvolávať resp. písať množstvo e-mailov a čakať, kto príjme vaše knihy. V rámci celého Slovenska vedia zabezpečiť odvoz kníh kuriérom alebo šoférom. Pozrite aj na ich facebook/zapadnuteprachom, kde nájdete napr. aj to, kde boli knihy darované. Takýmto projektom rozhodne fandíme.

Darovanie kníh pomáha znižovať množstvo odpadu čo je dôležité pre ochranu životného prostredia. Okrem toho môže to byť skvelý pocit, že ste dokázali pomôcť niekomu inému alebo že ste mohli dať niečo, čo už nepotrebujete, a to môže byť pre niekoho iného užitočné.

ZDIEĽAJ NA: