Každý deň minula na jedlo len 1 euro! Pozrite si, ako to táto žena za celý týždeň zvládla

Bohatstvo je to, čo ušetríme a nie to, čo minieme – a práve táto populárna fráza nás núti zamyslieť sa, kam odteká z našej domácnosti každý mesiac najviac peňazí. Pravdepodobne vás neprekvapí, že okrem nákladov na bývanie míňame najviac na stravu. A to ani nemusíte patriť medzi nadšencov organických bio potravín. Pritom sú medzi nami ľudia, ktorí si jednoducho musia poradiť s menej ako eurom na stravu denne… Preto sa novinárka Katie Timms z The Plymouth Herald pustila do sedemdňovej výzvy. Bežný Brit minie na stravu týždenne 81 libier, čo je okolo 94 eur. Katie sa to podarilo skresať na 6,83 £ teda na menej ako 1 libru denne, čo je približne 1 euro a 16 centov. Najhoršie pre ňu boli sardinky z konzervy a ovsené vločky s vodou. Jedľa veľa chleba a polievky, ale poďme sa pozrieť na jej jedálniček zblízka.

Nákupný zoznam

Pre svoj experiment si vybrala obchod, ktorý má najbližšie a je známy svojimi nízkymi cenami v mnohých krajinách – Tesco. Nechcela chodiť z jedného supermarketu do druhého, lebo by zvýšila náklady na dopravu, preto nakúpila všetko naraz. Aby ktokoľvek mohol jej experiment zopakovať, vyhla sa potravinám, ktoré boli v akcii. Po obchode kráčala vyzbrojená kalkulačkou a prvýkrát skutočne premýšľala nad každou položkou. Sumu, za ktorú tentoraz jedla celý týždeň by inak minula iba za syr! Po ceste z obchodu sa jej roztrhol balíček špagiet a časť z nich skončila na chodníku. Inokedy by ju to netrápilo, no počas tejto výzvy to pocítila ako veľké mínus. Okrem toho v snahe čo najviac ušetriť nedomyslela niektoré detaily. Kúpila si ovsené vločky, ale v čom ich uvarí, keď nekúpila mlieko? Našťastie neholduje káve, čaju ani alkoholu, preto si v tento ich týždeň nemusela odriekať.

Strava na celý týždeň vyzerala takto:

 • 8 kuracích burgerov – 1,12 €,
 • sardinky v paradajkovej omáčke – 0,39 €,
 • ovsené vločky na prípravu ovsenej kaše – 0,87 €,
 • 7 hrušiek – 0,57 €,
 • paradajky v konzerve – 0,40 €,
 • chlieb – 0,52 €,
 • jahodový džem – 0,45 €,
 • 1 kg balenie koreňovej zeleniny – 0,57 €,
 • 400 g balenie paradajkovej omáčky – 0,40 €,
 • fazuľa v konzerve – 0,35 €,
 • 700 g zemiakov – 0,57 €,
 • 1 kg cibule – 0,68 €,
 • špagety – 0,54 €,
 • mozzarella – 0,68 €.

Prvý deň

Na začiatku týždňa Katie dostihla krutá realita. Snívala o varených vajíčkach, ale na raňajky mala iba vločky s vodou. V snahe vylepšiť ich k nim primiešala džem, čo ich premenilo na nechutnú kašovitú hmotu. Nasledovala prvá hruška a o dosť lepší obed – polievka z koreňovej zeleniny s tromi krajcami chleba. Na večeru si dala špagety s fazuľou, mozzarellou, cibuľou, paradajkami a kuracím burgerom – samozrejme, išlo iba o mäso bez žemle. Aj keď percento mäsa v ňom bolo veľmi nízke…

Druhý deň

Raňajkám opäť kraľovali ovsené vločky vo vode. Obed bol rovnaký, ako včerajšia večera a večera zase taká istá, ako včerajší obed. Už počas tohto dňa sa Katie nevedela dočkať, kedy to skončí.

Tretí deň

Ako sa vyhnúť ovsenej kaši s vodou? Urobte si toasty s džemom! Na obed si dala polievku a hrušku – tie jej mimochodom veľmi zachutili, keďže sú sladké a netreba ich pripravovať, iba umyť a zahryznúť sa. Na večeru podávala opäť špagety s paradajkovou omáčkou a kuracím „(ne)mäsom“.

Štvrtý deň

Na raňajky sa opäť donútila zjesť ovsenú kašu, lebo keď ju vynechala, mala pocit, akoby podvádzala. Doplnila ju však o toast. Týždenný experiment sa prehupol do druhej polovice spolu s obedom – v podobe dvoch zemiakov plnených mozzarellou a paradajkami. Na večeru si dala klasický cestovinový miš-maš s kuracím burgerom, fazuľou a paradajkovou omáčkou.

Piaty deň

Na raňajky si dopriala tri krajce chleba (čo bola celá denná porcia chleba na každý deň). Preto mala na obed iba polievku a hrušku. Na večeru použila chlieb z iného dňa a sardinky – pre Katie najhoršie jedlo zo všetkých. Malá rada – ak chcete ušetriť, nekupujte si jedlá, ktoré neznášate, aj keď sú lacné!

Šiesty deň

Raňajky tvoril chlieb s džemom. Obed tvorili špagety s paradajkovou omáčkou, ktoré Katie presvedčili o tom, že aj milovník cestovín ich dokáže za šesť dní znenávidieť. Deň zakončila polievkou s chlebom.

Siedmy deň

Koniec sa neodvratne blíži a tak si Kate dopriala nečakané potešenie – dve hrušky na raňajky. Na obed a na večeru mala opäť nudné cestoviny a opečené zemiaky.

A aký je výsledok?

 1. Prežiť sa dá aj s veľmi nízkym rozpočtom, ale človek sa musí pripraviť na to, že bude jesť dookola to isté – mnoho chleba, cestovín a iných sacharidových bômb, ktoré zasýtia.
 2. Ovocie je príjemné spestrenie a nemusí byť drahé.
 3. Keď už míňame peniaze, mali by sme si kupovať iba to, čo dokážeme zjesť a neinvestovať do jedál, ktoré neznášame.
 4. Plánovanie je základ – a ak chceme pripravovať nejaké jedlo, najprv si pozrime recept, čo všetko budeme potrebovať. Okrem toho, keď si berieme jedlo do práce, ale zabudneme ho doma, skončíme v bufete alebo v reštaurácii, kde aj za obyčajný sendvič zaplatíme viac, ako keby sme si ho pripravili sami.

Zdroj / Ako sa najesť za sedem eur na celý týždeň: mirror

ZDIEĽAJ NA: